banner480

Askerden dönen çalışan işe geri alınmak zorunda

Askere gitmek amacıyla işinden istifa eden çalışanların geri döndüklerinde çalışmak istemesi halinde iş yerinin tekrar işe alması gerekir. Eğer şartlar uygun olduğu halde iş almıyorsa tazminat ödemek zorundadır.

Askerden dönen çalışan işe geri alınmak zorunda

Askere gitmek için işinden ayrılan çalışanlar kıdem tazminatına hak kazanır. kıdem tazminatına hak kazanır. Çalışan askerlik görevini tamamlayıp geri döndüğünde aynı yerde çalışma hakkına da sahiptir. İşyeri tekrar başvuru yaptığı halde işe alınmayan çalışana 3 aylık maaşı tutarınca tazminat ödemek zorundadır.
 
Yapması gereken askerlik görevini yerine getirmek için işyerinden ayrılan bir çalışan görevini tamamlayıp geri döndüğünde aynı yerinde çalışmak için başvuru yaptıysa işyeri bunu başvuruyu kabul etmek zorundadır.  Yeniden aynı yerinde çalışmak isteyen kişiye eski işinde veya benzer işlere boş yer olması halinde hemen, eğer o tarihte bu nitelikte bir iş yoksa boşalacak olan ilk pozisyona başka isteklileri tercih ederek almak zorundadır. Bütün bu şartların oluşmasına rağmen işveren askerden dönen işçisini işe almazsa işçisine 3 aylık ücreti tutarında tazminat ödemek zorundadır.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482