banner480

2017 yılı Ramazan fitresi belli oldu

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılı fitre miktarı belirlendi. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun belirlediği fitre miktar 2017 yılının Ramazan ayının başlangıcından 2018 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar geçerli olacak.

2017 yılı Ramazan fitresi belli oldu

Din İşleri Yüksek Kurulu, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş'in başkanlığında yaptıkları toplantıdan 2017 yılının fitre miktarı da çıktı. Yapılan toplantıda Türkiye’deki vatandaşların ekonomik gelir düzeyleri de dikkate alınarak belirlenen fitre miktarının 16 lira olmasına karar verildi.
 
2017 yılının ramazan ayı ile 2018 yılının Ramazan ayı arasında geçerli olacak fitre miktarı bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 16 lira olarak belirlendi.FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Ramazan Bayramı'nın birinci günü sabahı, fecrin doğuşundan itibaren vâcib olan fitre, bayram namazından önce ihtiyaç sahiplerine verilmesi sevap olarak görülmüştür. Ancak o günü ve saati beklemeden bayrama yakın bir zamanda da fitreler verilebilir. Böylece ihtiyaç sahipleri bayram ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ancak fitre zamanını geciktirmemekte fayda vardır.
 
KİMLERE FİTRE VERİLİR?

Zekat ile benzer özellikler taşımasına rağmen fitre verirken dikkat edilmesi gereken ince detaylar bulunur. Anne, baba, çocuk gibi en yakınlarına ve gayrimüslimler ile zengin sayılabilecek kişilere fitre verilmez. Eğer gerçekten ihtiyaç sahibi ise kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa, üvey babaya-anneye, kardeşe, geline, damada, fitre vermek mümkündür. Fitre verirken de paranın fitre olduğunu belirtmeye gerek yoktur.Fitre konusunda Tevbe Suresi'nde şu ifadeler bulunur: "Sadakalar, Allah’tan bir farz olarak ancak fakirler, düşkünler, zekât toplayan memurlar, kalpleri İslam’a ısındırılacak olanlarla köleler, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış yolcular içindir. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir." 

KİMLERE FİTRE VERİLMEZ?

Fitre vermenin asıl amacı, ihtiyaç sahibi olan fakir Müslümanların ihtiyaçlarını gidermektir. Verilen fitreler sayesinde Ramazan Bayramı'nın sevinci tüm Müslümanlar arasında paylaşılmış olur. Zengin olarak adlandırılabilecek kişilere ve gayrimüslimlere fitre verilmez. Fitre vermenin sınırı da yoktur. Maddi duruma göre ve isteğe göre birçok yoksula verilebilir.Ayrıca fitre verilirken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar; fitre verecek kişinin kendi etrafında olan ihtiyaç sahiplerine fitre vermesi gerekir başka bir yere gönderilmesi dinen mekruh görülür. Diğer bir husus ise fitre miktarının verilecek dönemin ekonomik şartları göz önüne bulundurularak bir kişinin günlük gıda ihtiyacını karşılayacak miktarda olması gerekmektedir.
 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482