19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun
ERDOĞAN'DAN 19 MAYIS MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan Halkoylamasında kabul edilen ve seçilme yaşını 18'e indiren Anayasa değişikliğinin gençlere verdikleri önem ve onlara duydukları güvenin en açık göstergesi olduğunu belirterek, "Bu tarihten itibaren gençler hem siyasette hem de devlet yönetiminde daha çok temsil edilecekler, daha çok söz sahibi olacaklardır" dedi.

Vali İsmail Çataklı'nın 19 Mayıs Kutlaması

Vali Çataklı, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna giden yolda, ilk ve en anlamlı adımı oluşturan Gazi Mustafa Kemal'in, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığını ifade ederek, "Aziz Milletin birlik ve beraberliğinden almış olduğu güçle hiçbir engel tanımayacağını tüm dünyaya ilan ettiği tarihin 98. Yıl dönümünü, milletimizin tüm bireyleriyle kenetlenerek coşkuyla kutluyoruz. Bağımsızlığını koruma konusundaki azim ve kararlılığı sayesinde tüm zorlukların üstesinden gelen, her yaştan vatandaşıyla bir kahramanlık destanı yazan Milletimiz, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun ardından muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için aynı şuurla mücadelesini sürdürmektedir. Bugünün, 'Gençlik ve Spor Bayramı' olarak kutlanması ülkemizin geleceği olan gençlerimizle bütünleşmemiz ve onlarla aynı coşkuyu paylaşarak, geleceğe daha umutla bakmamızı da sağlamaktadır. Bilgi çağı olarak nitelendirilen çağımızda, ülke kalkınmasını sağlayacak olan gençlerimizin, modern çağın gereklerine uygun olarak yetiştirilmesi için, bugünün yetişkinlerine düşen görev ve sorumlulukların bilincindeyiz. Gençlerimizin geleceğe emin adımlarla ve toplumsal faydalarımızı dikkate alarak, ailesine ve ülkesine yararlı bireyler olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur. Türk Milletinin tüm bireyleri, bu konuda gençlerimize güvenerek, geleceğe umutla bakmaktadır.Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere değerli Kilisli hemşehrilerimizin ve Aziz Milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum" dedi.

Ak Partili Özkeçeci 19 Mayıs Bayramını Kutladı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'da ilk adımını attıkları kurtuluş mücadelesinin 98'inci yılını büyük bir gurur ve şükranla kutluyoruz diyen Özkeçeci, "Türk Gençliği, 19 Mayıs 1919'un sıradan bir tarih olmadığının bilincinde olmalıdır; çünkü 19 Mayıs bir milleti tarih sahnesinden silmeye çalışanlara karşı topyekun bir başkaldırıdır. 19 Mayıs başlangıçtır, yeniden doğuştur." dedi

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan​

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak, “Milli mücadele meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919, bağımsızlık ve hürriyet yolunda ortaya konulan iradenin tarihidir” dedi.

19 MAYIS GÜNÜ VE ÖNEMİ

Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasının 98’inci yıldönümü bugün coşkuyla kutlanıyor. Atatürk’ün beraberinde 18 kişiyle Samsun’a çıkarak milli mücadele meşalesini yaktığı Bandırma Vapuru ise maceralı hikâyesiyle bir kez daha gündemde...

Ulu önder Atatürk’ü 9. Ordu Müfettişi olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a taşıyan Bandırma Vapuru, Kurtuluş Savaşı’nın seyri ve Cumhuriyet’in kurulmasında kritik bir role sahip.

Atatürk’ün beraberindeki 18 kişiyle 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla birlikte Milli Mücadele’nin meşalesi yakılmış, birkaç yıl içinde yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden genç ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti doğmuştu. Ulu Önder’i İstanbul’dan 16 günde Karadeniz’in hırçın dalgaları arasından Samsun’a taşıyan Bandırma Vapuru’nun kendi tarihi de, tıpkı kıymetli yolcusunun hikâyesi gibi maceralarla dolu.

KYMİ’DEN PANDERMA’YA

1919’da 41 yaşında emektar bir olan vapur olan Bandırma’nın bu zorlu yolculuğu kaldırıp kaldıramayacağı muallaktı. 1878’de İngiltere’de inşa edilen gemi, Yunanistan’daki bir şirkete satıldıktan sonra ‘Kymi’ adıyla Pire Limanı’na alındı. ‘Kymi’, inşasından 13 yıl sonra talihsiz bir kaza sonucu battı. Aynı yıl bir mühendislik mucizesiyle tekrar yüzdürüldü. İstanbul’daki Rama Deramiso şirketine satılan ‘Kymi’nin ismi Panderma olarak değiştirildi. Türk bayrağı çekilen Panderma, Marmara Denizi kıyılarında yük ve yolcu seferlerine başladı. Adı 1910 yılında Bandırma olarak değiştirildi. Adı değişse de kazalar Bandırma’nın peşini bırakmadı. Yük taşımacılığı yaptığı tarihlerde İngiliz yapımı E11 model denizaltıya çarptı, aldığı bir torpido darbesiyle neredeyse bir kez daha batıyordu.

Daha sonra büyük bir motor arızası yaptı. Ama bütün bunlar, Bandırma’nın 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ü sağ salim Samsun’a ulaştırmasına engel olamadı.
Bandırma, 1919’daki kutlu görevinin ardından 5 yıl daha posta hizmetlerine devam etti. Emektar gemi, 1924 yılında ‘Türkiye Seyrüsefain İdaresi’ tarafından hizmet dışı bırakıldı. Bir yıl sonra, Haliç Tersanesi’nde armatör Bozmacı İlhami’ye satıldı. Bandırma, 4 ay içinde hurda olarak parçalandı.

GENÇLERDEN ATA’YA AKIN

19 Mayıs dolayısıyla 81 ilden ve KKTC’den Ankara’ya gelen gençlik temsilcileri Anıtkabir’i ziyaret edecek. Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, gençleri kabul edecek. CHP yönetimi ise Ankara’da gençlerle Anıtkabir’e yürüyüş yapacak. Samsun’da 1919 metrelik Türk bayrağı açılacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.