Yeni sezon kirazın dudak uçuklatan fiyatı

Bahar aylarının iyiden iyiye hissedildiği hatta yaz aylarının belirtilerinin görüldüğü bu günlerde ilk kiraz hasadı da yapıldı. Yeni sezonun kiraz fiyatı ise dudak uçuklattı.

Yeni sezon kirazın dudak uçuklatan fiyatı

Manisa'nın Şehzadeler ilçesindeki çiftçiler tarafından üretilen ve 'erkenci' cins kiraz olarak bilinen hasat pazara çıktı. Sezonun ilk kirazı kilogram fiyatlarının 160 lira ile 170 lira arasında satılmasından dolayı vatandaş kiraza yaklaşamıyor.
 
Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik yaptığı açıklamada; "Kuzey yarım kürede ilk kirazı Şehzadeler ilçesi olarak biz üretiyoruz. Bugün hava şartları gayet iyi gitti. Nasip olursa 40 bin tona yakın bir rekolte bekliyoruz. Biz bu ürettiğimiz kirazın 3'te 2'sini yurt dışına ihraç ediyoruz. Kalan kısmını da Türkiye piyasasına satıyoruz. Gerek Şehzadeler'in gerek Manisa'nın gerekse Türkiye'nin ekonomisine ciddi bir katkıda bulunuyoruz. Ben üreticilerimizi tebrik ediyorum. Bu yıl afetsiz, bol bereketli bir sezon olur. Nasip olursa bu yıl Ege Bölgesi'nin en güzel pazar yerinin açılışını da cumartesi günü gerçekleştiriyoruz. Artık üreticilerimiz bin bir zahmetle ürettikleri kirazlarını sokak aralarında değil, modern, güzel, çağdaş Şehzadeler'imize Manisa'mıza yakışır olan pazar yerinde satışını gerçekleştirecekler. Bu yeni pazar yeriyle birlikte kirazımız ve diğer ürettiğimiz meyvelerimiz daha değerli bir şekilde Türkiye'nin en saygın, en seçkin tüccarlarıyla buluşacak. Çok daha iyi rakamlara değerlendirebileceğiz" dedi.

ÜRETİCİLER BAŞBAKANA SESLENDİ

Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Suhip Kocagöbek ise ihracatın önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyleyerek en çok ihracatı Rusya ve Almanya'ya yaptıklarını söyledi. Kocagöbek, "Kuzey yarım kürenin en erkenci kirazını çıkarmış bulunmaktayız. Bu sene kirazlarımız çok güzel. Daha da iyi olacaktır. Bu ihracatta biraz Rusya gibi bir denge bozukluğumuz var. Ama inşallah bu sezon bu da atlatılacak. Bu sene sezon iyi. Üreticimiz çok bilinçli. Ürünlerimizde kalıntılı madde kullanmıyoruz. İnşallah afetsiz, sorunsuz bir yıl geçiririz." dedi.


 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2017, 01:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER