Türk gazoz üreticilerinden büyük hamle! Meşrubat sanayisine geri döndüler

Sadece meşrubat sanayisinde değil, ülkenin sosyal hafızasında yeri olan, 1950 ve 80 arası döneme damgasını vuran Türk gazozu geri döndü. Kapanmış olan yerel firmalar, 300 milyon litrelik piyasada yeniden üretime başladı. Avrupa'nın da ilgisiyle siparişler şu an 2 kat artmış durumda.

Türk gazoz üreticilerinden büyük hamle! Meşrubat sanayisine geri döndüler

Bir döneme damgasını vuran ve herkesin hafısında ayrı bir yeri olan, yazlık sinemanın, seyyar arabanın, köşedeki bakkalın gözdesi gazoz efsanesi geri döndü. 1980'lerden itibaren Amerikan yaşam tarzının sembolü kolaya yenilen Türk gazozu, bu sefer rövanşı fena alacak gibi görünüyor.

YENİDEN RAFLARDA

Türk gazozu, içeriği bilinmeyen formüller, glikoz şurubu, renklendirici iddiaları gündemden düşmeyen kola ve benzeri gazlı içeceklere inat, su ve şekerden oluşan basit formülü ile raflarda yeniden kendine yer buldu. IPSOS verilerine göre, 2013'te 110 milyon harcamanın yapıldığı 116 milyon litrelik gazoz pazarından bahsediliyordu. Bugün bu rakam 300 milyon litreyi aşmış durumda.

KAPANAN TESİSLER YENİDEN AÇILIYOR

Son yıllarda Çamlıca, Niğde ve Uludağ gazozlarının başarısı herkesin malumu. Ancak piyasada asıl zafer yerel firmaların. Anadolu'daki tesisler, talep patlaması ile birlikte üretimlerinin en az 2 kat arttığını paylaşıyor. Birçok semt ve AVM'de eskinin gazozcu dükkanları açılırken, internetten gazoz satan e-ticaret sitelerinin sayısında artış yaşanıyor. Piyasada az bilinenlerin şişesi 10'ar liradan alıcı buluyor.

1930'lardan bugüne Safranbolu'da faaliyet gösteren Bağlar Gazozu Yetkilisi Rıfat Aynacı, kapanan firmaların yeniden açılmaya başladığını hatta bazılarının isim haklarının büyük şirketler tarafından satın alındığını söylüyor.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER