banner480

Tüketici güven endeksi yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Mayıs ayı tüketici güven endeksi belirlendi. Yapılan açıklamaya göre tüketici güven endeksi, Mayıs ayında geçen aya göre yüzde 2,1 oranında arttı.

Tüketici güven endeksi yükseldi

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle ile yapılan anket çalışmasının sonuçlarından elde edilen veriler ışığında belirlenen tüketici güven endeksi, mayısta geçen aya göre yüzde 2,1 artış gösterdi. Sonuçlara göre Nisan ayında 71,3 olan endeks değeri, bu ay 72,8 olarak kaydedildi.
 
Hane içinin maddi durum beklentisi endeksi de söz konusu dönemde, yüzde 1,4 artışla 92'ye yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.
 
İŞSİZ SAYISINDAKİ BEKLENTİ
 
Genel ekonomik durum beklentisi de mayısta yüzde 4,5 artarak 96,2'den 100,6'ya yükseldi. Söz konusu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik sürecin daha iyi durumlara gideceği yönünde beklentisi olan vatandaşların sayısının bir önceki aya göre arttığına işaret ediyor.

İşsiz sayısındaki beklenti oranları ise bu ay yüzde 3 yükselerek 75,3 oldu. Bu durum, gelecek 12 aylık periyotda işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranının giderek azaldığını gösteriyor.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482