Sıfır otomobil alacaklar dikkat!

Sıfır otomobil almanın hayalini kuran vatandaşlara kötü haber geldi. ÖTV zammından sonra şimdi de kur farkı zammı geliyor.

Sıfır otomobil alacaklar dikkat!

Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ÖTV zammından sonra yüzde 5-15 arasında zam yapılan sıfır otomobillere bir zam da kur farkı nedeni ile geliyor.     
Borusan Manheim Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, geçen yıl Kasım ayı sonlarında yapılan ÖTV zammı nedeni ile yüzde 5-15 arasında genel bir fiyat artışı yapılan sıfır otomobillere bir de kur farkı zammı yapılacağı açıklandı.
 
H. Zafer Terzioğlu, otomobil piyasasının son durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, distribütörlerin ve yetkili satıcıların kar marjlarında yaşanan düşüşler nedeni ile fiyatları daha aşağıda olan 2016 model sıfır km araçlarda sona gelindiğini ifade ederek; “2017 model otomobillere yaklaşık yüzde 20’ye varan kur farkı zammı uygulanmaya başlandı. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin görüşüne (OYDER) göre ÖTV’deki artış ve kur farkı zammının da etkisiyle sıfır otomobil piyasasında yüzde 15’lik bir daralma yaşanabilir. Geçen yıl 1 milyon adet sıfır otomobil ve hafif ticari aracın satıldığı ülkemizde, 2017’de bu sayının 850 bin adet civarında olması bekleniyor.” açıklamasını yaptı.
 
2017 İKİNCİ EL OTOMOBİLLERİN YILI OLACAK
 
ÖTV ve kur artışında yaşananlar nedeni ile sıfır araç fiyatlarındaki artış sebebiyle otomobil taleplerinde ikinci el alımlarına yönelineceğini belirten H. Zafer Terzioğlu, “Örneğin 2011 – 2012 model otomobili olanlar, bunları satıp, eskinin yenisi olarak tabir ettiğimiz 2015 - 2016 otomobilleri satın alacaklar” dedi. H. Zafer Terzioğlu ayrıca, bu zam nedenleri karşısında 2017 yılının ikinci el otomobil yılı olacağını düşündüklerini söyledi. 
 
Sıfır otomobil piyasasında yaşanan yaklaşık yüzde 15’lik daralma nedeni ile sıfır otomobillerdeki fiyat artışının ikinci el otomobil piyasasına yansıyacağını ve bu piyasayı canlandıracağını belirten Terzioğlu, “Geçen yıl ülkemizde 5.8 milyon adet ikinci el otomobil satıldı. 2017’de ise bu rakamın 6.5 milyon adede çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Bankaların otomobil alımları için verdikleri kredilerin dengesizliğinin altını çizen ve bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini belirten Terzioğlu, “Hükümetin aldığı tedbirler doğrultusunda şu an kredi faizleri konutta aylık yüzde 1’in altında, otomobilde ise yüzde 1.2’ler seviyesinde. Oranlar bu şekilde devam ederse, hem sıfır otomobil pazarı bu süreci fazla yara almadan atlatır hem de ikinci el piyasasındaki canlılık artarak devam eder” açıklamasını yaptı.

Borusan Manheim’ın geçtiğimiz sene 20 bin adet ikinci el otomobil satışı hedeflerini gerçekleştirdiklerini söyleyen Terzioğlu, 2017 yılında ise 25 bin adetlik bir satış hedefi koyduklarını söyledi.  
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER