banner480

Parfüm ithalatına çifte zam

Parfüm ve şampuan gibi ürünlerin yer aldığı çeşitli eşyalara zam uygulanacak.

Parfüm ithalatına çifte zam

Parfüm, şampuan, deodorant, diş macunu, ayakkabı boyası ve mum gibi temel ihtiyaçları karşılayan ürünlere yüzde 17 ile 25 arasında ilave gümrük vergisi uygulanacağı kaydedildi.

Bakanlar Kurulunun, İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı, Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, İthalat Rejimi Kararına ek liste ve tabloda gümrük tarife pozisyonu ile isimleri belirtilen, aralarında parfüm, şampuan, deodorant, diş macunu, ayakkabı boyası ve mumların da yer aldığı eşyaların ithalatında yüzde 17-25 arasında ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Bu kapsamda tahsil edilecek toplam vergi oranı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanun'da gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyini aşamayacak. Aşması durumunda söz konusu kanunda gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyi uygulanacak. Kararların uygulanmasında eşyanın menşeinin doğru beyan edilmesinden ithalatçı sorumlu tutulacak.

Bu kararların yayımı tarihinden önce Türkiye'ye sevk edilmek üzere, taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış eşyanın ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin, kararın yayımı tarihinden sonra en geç 45 gün içinde tescil edilmesi halinde bu karar hükümleri uygulanmayacak.
 
 
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2017, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482