Kıdem tazminatında çalışmalar tamamlandı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatıyla ilgili teknik çalışmaların tamamlandığını açıkladı. Müezzinoğlu, yakın zaman da paydaşlarla da görüşeceğini ve ortak bir karar alınacağını belirtti.

Kıdem tazminatında çalışmalar tamamlandı!

Kıdem tazminatıyla ilgili bakanlıkta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, varolan sistemden dolayı yüzde 80 oranında bir kesimin mağdur olduğunu belirterek, "Bedelini çalışan insan ödüyor. Ana sorunu böyle görmek lazım. 10 milyonun mağdur olduğu bir sisteme daha çok rıza mı göstereceğiz" dedi.

Ayrıca Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda konunun görüşüldüğünü ve 4 başlık altında teknik çalışmaların tamamlandığını belirten Müezzinoğlu, yakın zamanda paydaşlarla da görüşerek ortak bir karar alınacağının altını çizdi.

KIDEM TAZMİNATI KONUSUNDA AVUSTURYA MODELİ ÜSTÜNDE DURULUYOR

Yeni düzenleme EKK'da tartışıldıktan sonra sendikalarla görüşülecek. Kıdem tazminatı konusunda ise Avusturya modeli üzerinde durulduğu belirtildi.

Müezzinoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

İşçinin aleyhine gelişiyor. Bu son derece net. Bu tabloyu kimsenin görmemezlikten gelme hakkı yok. Uzun süredir bu tablo en ideal şekilde yalnız çalışanın yüzde 20'si yüzde 25'i bu en ideali. Yüzde 80'lik bir kitle tamamen mağdur. Bu kitlenin tamamen mağdur olduğunu gördüğümüz bunu iş veren görüyor. Sendika görüyor. Bunun bedelini çalışan insan ödüyor. Ana sorunu böyle görmek lazım. 10 milyonun mağdur olduğu bir sisteme daha çok rıza mı göstereceğiz.

Buraya güvenceli olacak. Hakkaniyetli olacak. Şeffaf olacak sürdürülebilir olacak. Bütün ana parametreleri binanın ana kolonları gibi işçi kardeşlerimizin alın terini koruyacak şekilde şekillendirmeye çalışıyoruz. Teknik çalışmaları dün itibariyle tamamladık.


 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER