Hükümet yeni düzenlemeler için düğmeye bastı! 3 önemli reform paketi hazırlanıyor

Milyonlarca borçluya yeniden yapılandırma kapısı açan hükumet yeni düzenlemeler için düğmeye basarak üç önemli reform paketi hazırlama kararı aldı. Buna göre Kıdem Tazminatı Fonu, Kamu Personel Reformu ve üretim paketleri yeniden düzenlenecek.

Hükümet yeni düzenlemeler için düğmeye bastı! 3 önemli reform paketi hazırlanıyor

Yaklaşık 10.1 milyon borçlunun 70.6 milyar liralık borcuna yapılandırma imkanını Meclis'e taşıyan hükümet, işçiler, memurlar ve yatırımcılar başta olmak üzere milyonları ilgilendiren yeni düzenlemeler için de düğmeye bastı. Üç yeni reform paketi hazırlama kararı alan hükümet öncelikli olarak, Kıdem Tazminatı Fonu, kamu personel rejimi değişikliği ve Üretim Reform Paketi üstünde duracak.

Ayrıca işçi-işveren uyuşmazlıklarında mahkeme öncesi arabulucunun zorunlu hale getirilmesi, Borçlar Kanunu'nun sadeleştirilmesi, KDV reformu, yeni Gelir Vergisi Kanunu da hükümetin gündeminde bulunuyor.

Düzenlemeye girecek 3 yeni reform paketi ise şöyle:

KIDEM TAZMİNATI FONU

Çalışma Bakanlığı tarafından her çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için hazırlanan taslak tamamlandı. Kıdem Tazminatı Fonu kurulmasını içeren taslak, işçi ve işveren sendikalarıyla yapılacak görüşmelerin ardından son şeklini alacak. Yeni tasarının Haziran ayının sonuna kadar Meclis'e sunulması bekleniyor. Yeni sistem, her işçi adına bir hesap açılmasını, işverenin her ay bu hesaba tazminat ödeneğini yatırmasını, hesapta biriken paranın yatırım araçlarında değerlendirilmesini, çalışanın buradaki birikimi takip edebilmesini ve belli bir süre sonunda da alabilmesini içeriyor. Bu sayede ise çalışanın, tazminatının garanti altına alınması, tazminatsız işten ayrılma sorunuyla karşılaşmasının önlenmesi hedefleniyor. Düzenleme hayata geçtikten sonra ise iş hayatına atılanlar yeni sisteme dahil olacak.

ÜRETİM REFORM PAKETİ

Üretim Reform Paketi de TBMM'ye sunulacak öncelikli kanunlar arasında yer alan diğer bir düzenleme. Paket, sanayileşme noktasında sanayicinin yüklerinin kaldırılması, Organize Sanayi Bölgeleri'nin (OSB) gelişmesini içeren bir yasal düzenlemeyi içeriyor. Yeni düzenlemeye göre OSB'de emlak vergilerinin kaldırılması, yatırımcılara arsa tahsisinde kolaylık gibi birçok alanda avantajlar getirecek.KAMU PERSONEL REJİMİ DEĞİŞİKLİĞİ

Kamuda verimliliği artırmak ve çalışan memurun hakkını alacağı kamu personel reformu çalışmalarına da değinildi. Buna göre yeni reform ile birlikte yıllardır yamalı bohçaya dönen, kamu çalışanlarını a, b, c, d, e diye sınıflandıran 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu tarihe karışacak. Kamuda çalışan 720 bin taşeron işçinin kadro talebinin de kamu personel reformuyla çözümlenmesi bekleniyor. Ayrıca memur işi yapan üniversite mezunu işçilerin beklentileri de bu reform ile çözüme kavuşturulacak. Reform kamu çalışanlarına pek çok yeni hak da getirecek.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER