banner480

Ev alacaklara tapu müjdesi

Emlak sektörünü hareketlendirmek amacıyla yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Bu çalışmalardan biri de tapu harçlarında yapılan indirim oldu.

Ev alacaklara tapu müjdesi

Ev almayı kolaylaştıran indirimlerden biri daha vatandaşları sevindirecek. Ev almanın maddi külfetlerinden biri olan tapu harçlarında indirim yapılmasına karar verildi. 30 Eylül'e kadar geçerli olacak indirimin oranları binde 20'den binde 15'e çekildi.
 
Bakanlar Kurulu tarafından yapılan yeni düzenlemede, banka ve finansman şirketleri haricinde yurtdışından gelen kredilerde Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisini, vadesi bir yıla süreli olanlarda yüzde 1 olmasına karar verilirken bir yıldan uzun vadeli olan kredilerde ise sıfırladı.

Resmi Gazete'de yer alan konunun açıklamalarında yer alan bir detay ise, Bakanlar Kurulu kararına göre, söz konusu karar fiduciary işlemleri kapsamıyor.

İNDİRİM 30 EYLÜL'E KADAR DEVAM EDECEK

İndirimlerle ilgili kararda yer alan başka bir maddeye göre, tapu işlemleri üzerinden yüzde 0.20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar yüzde 0.15 olarak alınacak.

DAMGA VERGİSİ SIFIRLANDI

Alınan kararın damga vergisi ile ilgili düzenlemesiyle de yüzde 0.94 olarak uygulanan kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında yapılan inşaat taahhüt sözleşmeleri, danışmanlık hizmet sözleşmeleri ile yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı da sıfırlandı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482