banner480

Binalar artık 'yeşil sertifikalı' olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulaması planlanan yeni düzenlemeyle Türkiye genelinde "çevreyle dost" kriterlerine uyan bina ve yerleşim yerleri için "yeşil sertifika" verilecek.

Binalar artık 'yeşil sertifikalı' olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan "Sürdürülebilir Binalar ile Yerleşmeler için Yeşil Sertifika Yönetmelik Taslağı" ile Türkiye genelinde yapılan yeni binaların çevreye dost olarak inşa edilmesini halinde "yeşil sertifika" verilecek. Başvurular için istenilen belgelerin incelenmesinden sonra uygun görülen binalara sertifika belgeleri verilecek.

YEŞİL SERTİFİKA İÇİN ÖZEL KOMİSYON KURULACAK

Sürdürülebilir yeşil bina ile sürdürülebilir yerleşmelere dair sistemin kurulması ve işletilmesine yönelik usul ve esasları belirlemek üzere Bakanlık bünyesinde Yeşil Sertifika Komisyonu kurulması da öngörülüyor. Komisyon, bina ve yerleşmelerin belgelendirilmesi için zorunlu ölçütleri, performans göstergeleri, alansal büyüklükler gibi kıstasları kapsayan değerlendirme kılavuzunu hazırlatacak. Komisyon ayrıca, 5 yıldan fazla olmayan dönemlerde bu kılavuzu güncelleyecek.

KURALLARA UYMAYAN BİNALARA BELGE İPTALİ CEZASI
 
Yönetmelik taslağında, yükümlülüklerini yerine getirmediği saptanan belgelendirme kuruluşlarına uygulanacak yaptırımlara da yer verildi.

Bu kapsamda gereken yükümlülüklerini yapmadığı tespit edilen kuruluşların faaliyetleri Bakanlık tarafından geçici olarak kısıtlanabilecek veya askıya alınabilecek. Uygunsuzlukları niteliğine göre 20 iş gününden az, 60 iş gününden fazla olmayacak sürelerde Yeşil Sertifika Komisyonu'nca belirlenecek zaman diliminde gidermeyen kuruluşların belgeleri iptal edilecek.
Hazırlanan taslak yönetmelik metni, ilgili kurum ve kuruluşların da görüşlerine açıldı. Taslağa son şekli ilerleyen süreçte verilecek, uygulamaya geçiş tarihi ise yönetmeliğin yayımlanmasıyla belli olacak.    
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482