Bankalarda unutululan paralar ne olacak?

Bankalarda son 10 yılda işlem yapılmayarak hesaplarda unutulan paraların akıbeti belli oldu.

Bankalarda unutululan paralar ne olacak?

Bankalarda son 10 yılda işlem yapılmayarak hesaplarda bırakılan paraların çokluğu şaşırtıcı seviyede.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, zaman aşımı için belirlernen tarihi aşan hesaplar Tasarruf Mevduatı Fonu'na aktarılacak.

115 MİLYON LİRA BANKALARDA UNUTULDU

Son 10 yıldır bankalarda unutularak işlem görmeyen paraların çoklıuğu oldukça dikkat çekici. Zira bankalarda, 31 Aralık 2016 tari tiğbariyle 115 milyon lira unutuluduğu tespit edildi.

Bankalarda unutulara şlem görmeyen paraların zaman aşımı için son tarih 15 Haziran olarak belirlendi. Bu tarihe kadar kalan işlemsiz hesaplar TMSF'ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) akatarılacağı belirtildi. 

115 milyon lirayı bulan paralar, 5411 Saylı Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emante ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı talimat tarihinden başlayarak 10 yıl içerisinde aramanmayanlar zaman aşımına tabi tutulacak.

Bankalar bu konu hakkında zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklara ilişkin duyuruları Şubat ayından itibaren sitelerinden yayımlamaya başlayacak.NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Zaman aşımına uğrayarak hesabınızda paranız olup omadığını. Mayıs 2017 sonuna kadar "www.zamanasimi.org/tbb" adlı internet sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

SON TARİHİ 15 HAZİRAN

Zaman aşımına uğrayan parası olup ıolmadığını öğrenen vatandaş, bu hesapları kapatabilmek için 15 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili banka şubelerine veya genel müdürlüklere kimlik kartlarıyla başvurmalara gerekiyor.

Zaman aşıman uğrayarak verilen tarihe kadar değerlendirilmeyen hesaplardaki parala TMSF'ye devredilecek.

ÖZEL İÇERİK-ERDİNÇ ARI


 
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER