banner480

Özel okullara fiyat takip sistemi geliyor

MEB tarafından başlatılacak olan yeni uygulama ile özel okulların ücretlerine yapacakları zamları neye göre belirlediklerini takip etmek için ‘elektronik takip’ sistemini kullanacak.

Özel okullara fiyat takip sistemi geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan uyarıda ise velilerin okul ücretlerini banka üzerinden yapmalarını söyledi. Özel okulda çocuk okutan velilerin en büyük şikayetlerinden biri zam oranlarındaki yükseklikti. Velilerin şikayetleri üzerine harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı okul ücretlerine yapılacak zam oranının yıllık enflasyon oranlarına göre belirlenip belirlenmediğini takip etmek için “elektronik takip” sistemiyle denetlemeye başladı. Belirlenen oranda zam yapmayan okulları ise önce asgari brüt ücretin 5 katı, ikinci tekrarında bunun 5 katı ceza, üçüncüsünde ise kapatma cezası bekliyor.

EN FAZLA NE KADAR ARTIŞ OLABİLİR?

Takip sistemi kapsamında belirlenen nisan ayı için özel okulların maksimum artış oranı yüzde 18.69 olarak belirlendi. Bakanlık tarafından yapılan bu hesabı, kayıt yapılan aydan geriye doğru 12 aylık enflasyon miktarı üzerinden belirleniyor. Bakanlık tarafından belirlenen maksimum artış ücretinin üzerinde bir artış oranı belirlemek yasaklandı. Özel okulların belirlediği ara sınıfların artış oranı, bakanlığın elektronik takip sistemine girdiklerinde de otomatik olarak takip ediliyor.

VELİ-ÖZEL OKUL SÖZLEŞMESİ VAR

Veliler mağdur duruma düşmemek için ödemelerinin banka üzerinden yapması gerektiği konusunda uyarılıyor. Örneğin geçen yıl 10 bin liraya kaydolan bir öğrencinin bir sonraki yıl ödeyeceği kayıt ücretinin en fazla 11 bin 800 lira olması gerekirken, bu rakamın üzerinde zam yapılması halinde, bakanlığın elektronik takip sistemi devreye girerek gerekli cezai işlemi başlatabilir.  Bakanlık müfettişleri, özel okullara ilişkin ücret artışıyla ilgili denetimlerinde, öğrencinin kaydolduğu yıldaki ücret ve veli ile yapılan sözleşmeyi esas alıyor. Müfettiş denetimlerinde, bakanlığın belirlediği artış oranının üzerinde veliden başka bir miktarın talep edilip edilmediği de inceleniyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482