Milli Eğitim Bakanlığı'ndan velilere uyarı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), velilere önemli bir uyarıda bulundu. Buna göre 1 Temmuz itibariyle ilkokul ya da ortaokul öğrencilerine yönelik faaliyet veren özel etüt merkezlerinin 'yasa dışı' kapsama gireceğini ve bu nedenle de velilere bu kurumlarla ilgili sözleşme imzalamamaları gerektiği uyarısında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan velilere uyarı!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB), yapılan açıklamayla veliler uyarıldı. Yei çıkan kanuna göre, 1 Temmuz'dan sonra ilkokul ya da ortaokul öğrencilerine yönelik faaliyet gösteren özel etüt merkezleri yasa dışı kapsama giriyor. Bu konu hakkında velileri uyaran MEB, bu tarihten itibaren velilere b kurumlarla ilgili herhangi bir sözleşme imzalamamaları gerektiğini belirtti.

ÖZEL ETÜT MERKEZLERİ İÇİN SON TARİH 1 TEMMUZ

687 sayılı KHK ile özel öğrenci etüt eğitim merkezlerinin tanımı 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu metninden çıkarıldı. KHK'nın yayımlandığı tarih itibarıyla faaliyette bulunan merkezlerin 1 Temmuz 2017 itibarıyla faaliyetlerine son vermesi ve 29 Temmuz 2017'ye kadar standartlarına uygun başka bir özel öğretim kurumuna dönüşümü hükme bağlandı.Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na göre, 1 Temmuz'dan sonra ilkokul ya da ortaokul düzeyinde öğrencilerin derslerine çalışmalarına yardımcı şekilde özel öğretim kurumu olarak faaliyet gösteren özel öğrenci etüt eğitim merkezlerinin faaliyetlerinin devamının tespiti halinde, bu kurumlar "yasa dışı" faaliyet nedeniyle öncelikle brüt asgari ücretin 20 katı idari para cezasıyla cezalandırılacak. Eğitim faaliyetinin devam etmesi halinde ise bu kurumlara sürekli kapatma cezası uygulanacak. Bu kurumların sahiplerinin 5 yıl süreyle özel öğretim kurumu açmasına izin verilmeyecek.

BAKANLIKTAN UYARI

Bakanlık yetkilileri, kamuoyuna uyarıda bulunarak, "TEOG Hazırlık", "Ödev Evi", "Test Merkezi", "Danışmanlık Merkezi", "Etüt Merkezi", "Eğitim Koçluğu" gibi isimler altında kayıt alma eğiliminde olan kurumlara kesinlikte itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.
Bu yerlerin kanuna aykırı faaliyet göstereceklerine işaret eden yetkililer, bu kurumların kapatılacağı uyarısında bulundu. Yetkililer, bu nedenle, velilerin bu kurumlarla herhangi bir sözleşme yapmamaları ve ücret ödememeleri gerektiğini bildirdi.

KURUMLAR ÖZEL ÖĞRETİM KURSUNA DÖNÜŞEREK FAALİYETLERİNE DEVAM EDEBİLECEKLER

Özel öğrenci etüt eğitim merkezleri, özel okul, çeşitli kurs, özel eğitim okulu, motorlu taşıt sürücüleri kursu, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, uzaktan öğretim kurumu veya özel öğretim kursuna dönüşerek, eğitim sektöründeki faaliyetlerine devam edebilecek.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER