Eğitim ve öğretimde el yazısı kaldırılıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada 'el yazısı' konusuna açıklık getirildi. Milli Eğitim Bakanlığının resmi sayfasında da yayınlanan bildirim ile el yazısının kullanılmayacağı duyuruldu.

Eğitim ve öğretimde el yazısı kaldırılıyor

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, okuma ve yazma eğitiminde 2017-2018 yılı eğitim-öğretim döneminden başlanarak, öğrencilere ilk önce öğretilen ve derslerde kullanılan bitişik eğik el yazısıyla öğretim kaldırılarak onun yerine dik temel harfler kullanılmasına karar verildiğini açıkladı.
 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sinop Ayancık ilçesinde bulunan sivil toplum kuruluşlarıyla bir toplantıda buluştu ve burada bulunan bir öğretmenin sorusu üzerine, "Yazma eğitiminde önümüzdeki yıl (2017-2018) bitişik eğik el yazısıyla öğretim yerine dik temel harfler kullanılacak." Açıklamasını yaptı.

Haber muhabirlerinin konuyla ilişkili Milli Eğitim Bakanlığı görevlilerinden elde ettiği bilgiye göre, önümüzdeki yıldan itibaren ilkokul birinci sınıflarda öncelikli olarak öğretilen eğik el yazısı yerine yeni uygulamaya geçileceği ve bu yöntemin adının "dik temel harflerle ses temelli okuma yazma öğretimi" olacağı öğrenildi.


 
ÇOCUKLAR ZORLANIYORDU

Çocukların eğitime ilk başladıkları andan itibaren direk eğik el yazısı ile okul hayatlarına başlamasının biraz zorlayıcı bir durum olduğu uygulamaya başlandığı zaman veliler tarafından söyleniyordu. Bu zorluğu ortadan kaldırmak için çalışma yapan bakanlık, önümüzdeki yıldan itibaren dik yazıya geçeceklerini açıkladı.
 
Eğik el yazısının da öğrenilmesi gerektiğini düşünen bakanlık, ilkokul 3. sınıftan itibaren ise daha az ayrıntı gerektiren daha az eğimli, karmaşık olmayan ve çok daha sade bir el yazısı karakteri üzerinde de kaligrafi ve tipografi uzmanları gerekli çalışmalarını sürdürüyor.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER