Rusya Hükümetini zora sokan siber saldırı

Dünya genelinde düzenlenen saldırı nedeniyle Rusya İçişleri Bakanlığında bulunanan ve çok önemli bilgilere sahip bilgisayarlarda nasibini aldı.

Rusya Hükümetini zora sokan siber saldırı

Rusya İçişleri Bakanlığına ait yaklaşık bin bilgisayarın büyük siber saldırıdan etkilendiği bildirildi. Verilen diğer bilgilere göre ise bu durumdan Rusya polisininde etkilendiği belirtildi.

Interfax'a göre, siber saldırı sonucunda herhangi bilgi kaybını yaşanmadığı belirtildi.
DÜNYA GENELİNDE ETKİSİ GÖRÜLDÜ

İngiliz ulusal sağlık sitemi veri tabanı, internet korsanları tarafından yapılan siber saldırı sonucunda çökmüştü.

İspanya'da ise bazı büyük şirketlere ait verilere siber saldırı düzenlenmişti.

TÜRKİYE DAHİL

Dünya çapında etki eden, 74 ülkeye yayıldığı bilinen zararlı yazılım siber saldırısının, az da olsa Türkiye'yi de etkisi altına aldığı belirtilen açıklamada, yaşanan sıkıntıların fidye yazılımı bulaşması ve yayılmasından kaynaklandığı ifade edildi.

BANKA HESAPLARINA DİKKAT

Bu arada Global Antivirüs firması ESET'in araştırmacılarından Lukas Stefanko da Twitter hesabından, Google Play Store üzerinden "BankBot" adında yeni bir zararlı yazılım keşfettiğini ve bu zararlının Türkiye'ye sıçradığını, tehlikenin büyük olduğunu öne sürdü. Banka isimlerini de bir bir paylaşan Stefanko, büyük bankalar dahil Türkiye'de Android cihazlar üzerinden mobil bankacılık hesabına girenlerin hesaplarının tehlikede olduğunu savundu.


 
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 22:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER