Musul'dan güzel haber: Başika DAEŞ'den alındı!

Musul operasyonuyla ilgili son dakika haber geldi. Başika'da kontrol sağlandı, terör örgütü DAEŞ'in elinden alındı. Peki Başika nerede, neden önemli?

Musul'dan güzel haber: Başika DAEŞ'den alındı!

Peşmerge güçleri, Irak'ın Musul kentinin kuzeyindeki Başika'yı DEAŞ terör örgütünden aldı. Musul operasyonunun 7. gününde kritik öneme sahip Başika kenti DEAŞ'tan temizlendi ve Peşmerge güçleri kentin kontrolünü sağladı.

Musul'a çok yakın bir noktada bulunan Başika'ya giren Peşmerge güçlerinin yaptığı açıklamada Başika'nın kontrolünün tamamen sağlandığı ve kentin DEAŞ unsurlarından temizlendiği bildirildi.

Öte yandan Erbil'de temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'a da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani tarafından da bilgi verildiği açıklandı.

KDP MUSUL SORUMLUSU: HENÜZ TAMAMIYLA KONTROL EDİLMİYOR

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Sorumlusu Sait Memozini, Peşmerge güçlerinin Başika kasabasındaki DEAŞ militanlarını tamamen kuşatmaya aldığını, Başikanın henüz tamamıyla kontrol edilmediğini bildirdi.

Başika cephesinden telefonla AA muhabirinin sorularını cevaplayan Memozini, "Peşmerge güçleri, Başikada ilerliyor. DEAŞ militanları kuşatma altına alındı. Çatışmalar sürüyor. Ancak DEAŞ militanları silahlarını, eşyalarını geride bırakıp kaçıyor. Peşmergenin ciddi bir ilerleyişi söz konusu. Peşmerge, Musul kent merkezine 9 kilometre yaklaştı. Fakat Başikanın tamamı henüz kontrol altına alınmadı." dedi.

Ninova Ortak Operasyonlar Komutanlığında görevli Albay Gazi Salih,"Naweran ve Başika cephelerindeki Peşmerge güçleri aynı noktada bir araya geldi. Bu güçler şu anda kasabayı kontrol etmek için ortak şekilde topyekün saldırıda" ifadelerini kullanmıştı.TÜRK ASKERLERİ DE BÖLGEDE

Tamamı Musullu savaşçılardan meydana gelen "Ninova Muhafızlarını"eğitmek için geçen yıldan beri Türk askerleri Başika bölgesinde konuşlanmış durumda. Çatışmaların yoğun bir şekilde yaşandığı bölge ve kamp arasında sadece birkaç kilometre mesafe var.
Irak Başbakanı Haydar el İbadi, 17 Ekim tarihinde Musul'u kurtarma operasyonun güney, doğu ve kuzey bölgelerinden başladığını duyurmuştu.TÜRKİYE İÇİN BAŞİKA NEDEN ÖNEMLİ?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Irak'ın 25 km yakınlarında bulunan Başika'da kurulan kampda, Bağdat'lı peşmerge güçlerini, terör örgütü ile savaşması için eğitti. Bu eğitim 2015 yılında başladı. Aralık 2015'te Bağdat, Türk askerinin Bağdat'tan çekilmesi çağrısını yaparak 'Başika Krizine' neden oldu. Ankara ise bölgedeki eğitim faaliyetlerini sürdürmek ve yeni güçleri bölgeye katmak konusunda kararlı tavrını sürdürdü.
ABD, yaklaşık üç bin kişilik bu grubun eğitim sürecini destekledi. Ancak bu güçlerin Türkiye'nin kontrolünde değil, Irak ordusuna bağlı Sünni birliklerle operasyonda olmasını istedi.

MUSUL'DA KAMPLAR KURULDU

Irak'ın kuzeyinde bulunan ve en büyük şehirlerinden birisi olan Musul'da, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Mesud Barzani önderliğindeki Peşmerge güçleri ve ABD öncülüğündeki birliklerin koalisyonu ile DAEŞ'e karşı operasyon başlatıldı. Bu operasyona 'Musul Operasyonu' adı verildi.
Bu operasyon için Musul çevresinde kamplar kuruldu. Başika Kampı da bunlardan biriydi.TÜRK ASKERİ BAŞİKA'DA EĞİTTİ

Irak'taki operasyona destek veren ülkeler arasında İran, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Türkiye bulunuyor. Koalisyonun ortak hedefi Musul'u DAEŞ'den temizlemek.
6 Ağustos 2014'te DAEŞ teröristleri Erbil'e dayandığında da Kuzey Irak yönetimi Türkiye'den yardım istedi. Türk askeri Erbil'e gitmese de, daha sonradan Musul'un kuzeyindeki Başika'ya yardım gönderme kararı aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Başika'daki kampta Peşmerge güçlerini teröre karşı eğiterek Musul operasyonuna hazırladı.

IRAK HÜKÜMETİ, 'GERİ DÖN' ÇAĞRISI YAPTI

2015'ten beri Başika'da bulunan Türk askeri, nöbet değişimi yaparak 150 asker ve 20'ye yakın tank ile birlikte Zelikan Kampı'na gönderildi. Bu nöbet değişimi sırasında Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türk askerinin Musul yakınlarındaki kamplardan çekilmesi çağrısında bulundu. Aksi takdirde BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarak bu isteğini resmi elden dile getirdi.

TÜRK ASKERİ TAMAMEN ÇEKİLSİN

Türk askerlerinin bir kısmı, 14 Aralık 2015'te Zelikan Kampı'ndan ayrıldı. Bağdat yönetimi bunu yeterli bulmadı. 15 Aralık'ta Bağdat yönetimi, Türk askerlerinin tamamının çekilmesi için çağrı yaptı. Böylelikle ortaya 'Başika Krizi' diye tanımlanacak siyasi kriz ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER