banner480

Gerçekten Black mi Friday?

Black Friday yani Türkçe haliyle Kara cuma olarak bilinen büyük alışveriş indirimi, son bir kaç yıldır Türk insanıyla da tanıştırıldı. Peki Türkiye bu sisteme hakkıyla ayak uydurabiliyor mu,yoksa aslında bu kampanya ismi altında hiç bir değişiklik olmaksızın müşterilerin beklentilerini karşılıksız mı bırakıyor?

Gerçekten Black mi Friday?

İlk olarak ABD'de ortaya çıkan black friday, şükran gününden sonraki ilk cuma günü gerçekleşen büyük alışveriş indiriminin karşılığıdır. İngiltere, Kanada gibi ülkelerde de yankı bulmasından sonra, bir çok Avrupa ülkesinde, şimdilerde de Türkiye'de isminden sıkça söz ettiriyor. 
Fakat sistem ABD, İngiltere ve Kanada'da da işliyor olsa da, sonrasında yayılan ülkeler için aynısı söylenemez. % 90 indirimleri hedefleyen bu sistem gerçekten işlediği durumlarda görülmüş ki, son 7 yıl içinde indirim yapan şirketler kâr yaparak büyümeye devam etmiştir. Fakat black friday adı altında indirimde olduğunu yazan ya da duyuran şirketler, aslında etiket fiyatları üzerinden büyük indirimler yapmak yerine, öncesinde ki fiyatı şişirip, indirimli fiyat yazdığı etikete normalde olanı yazmakta. Bu dönemde black friday anlayışına uygun olarak haraket edilen tek husus,mağazaların daha erken açılıp daha geç saate kadar çalışıyor olması. 
Ayrıca yabancı internet sitelerinin her yıl bu döneme yakın bir kaç alışveriş taktiği ise şöyle, black friday döneminden önce almak istediğiniz şeyleri belirleyin ve önceki fiyatını mutlaka biliyor olun. Ayrıca bu dönemde genel olarak teknoloji ürünlerinin alımında kâr yapacağınızı da unutmayın diye ekliyorlar. Türkiye'de son dönemde ünlenen black friday kimileri tarafından merak edilse de, bir çokları bu sistemin burada geçerli olmadığını vurgulayarak sosyal medyadan mesajlar yolladı. 

Sonuç olarak anlaşılıyor ki, alışveriş yapmak isteyen Black- White diye ayırmaksızın yapıyor zaten. Bir satış politikası olduğunu düşünenlerse, "black friday dışında her gün alışverişe varım, ama bu gün asla!" diyerek protesto ediyor.
Hazal Özdemir - Özel Haber

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482