banner480

Dünyanın en kirli bölgesi 'ıssız ada'

Dünyanın en kirli bölgesini sizler için araştırdık. Meğer hepimizin gitmek istediği yer dünyanın en kirli yeriymiş...

Dünyanın en kirli bölgesi 'ıssız ada'

Yapılan bir araştırmada, Büyük Okyanus'un güneyinde yer alan, kimsenin yaşamadığı Henderson adasının, dünyanın diğer yerlerinden çok daha fazla kirli olduğu tesbit edildi. 

Avustralyalı ve İngiliz bilim adamları, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan adada 17,6 ton ağırlığında 37 milyondan fazla plastik çöp parçası belirledi.

ÇÖPLER 10 SANTİMETRE DERİNLİKTE

Bilim adamları, açık hava çöplüğüne dönüşen adada, metrekareye 671 plastik atık düştüğünü ve bazı çöp parçalarının kumun 10 santimetre derinliğine gömüldüğünü açıkladı.

Tazmanya Üniversitesi Deniz ve Antartik Araştırmalar Enstitüsünden Biyolog Dr. Jennifer Lavers, plajda 10 metrekarelik bir alanı ancak 6 saatte inceleyebildiklerine dikkati çekerek, adanın diğer yerlere göre buranın "en yüksek plastik çöp yoğunluğuna sahip olduğunu" söyledi.

Gördüğü manzara karşısında şaşkına döndüğünü vurgulayan Lavers, "Henderson'da hayatımda görmediğim oranda plastik atık yoğunluğu gözlemledim. Henderson gerçekten endişe verici durumda" dedi.

Yakınlarında hiçbir yerleşim alanı bulunmayan Henderson adasını çöplüğe çeviren plastik atıkların deniz akıntılarıyla geldiğini dile getiren Lavers, çalışmalarının "dünyada güvenli yer kalmadığı, plastiğin her yere dağıldığı" tezini desteklediğini belirtti.Lavers, araştırmanın tek kullanımlık olarak üretilen plastik malzemelerin aslında öyle olmadığını ortaya çıkardığına dikkati çekerek, "İnsanların plastikle ilişkilerini gözden geçireceklerini umuyorum" diye konuştu.

DÜNYANIN EN KİRLİ BÖLGESİ

Güney Amerika ülkelerinden gelen plastik atıklar nedeniyle dünyanın en kirli bölgesi haline gelen Henderson adasında kimse yaşamıyor.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482