banner480

Dünya devlerine reklam yasağı

En çok kullanılan arama motoru ve sosyal ağlardan biri olan Google ve Youtube'a reklam yasağı geldi. Bu yasak şiddet eğilimli stelerde reklam verilmeyeceği garantiye alınıncaya kadar devam edecek.

Dünya devlerine reklam yasağı

Dünyanın en büyük reklam ajanslarından biri olan Havas ve diğer markalar; ırkçılık, terör ve nefret içerikli saldırgan yayınlarla birlikte reklamlarının gösterilmesinin ardından teknoloji devleri Google ve Youtube'a resti çekti. Olumsuz örnek oluşturabilecek reklam yayınlanmasını engellemek için bu siteleri kullanmayı bir süre durdurduğunu açıklayan reklam markası, dünya'nın en büyük 6. reklam ajansı olan Havas portföyünde Hyundai, BBC, Dominos, L'Oreal, The Guardian, Kia, Royal Mail, O2 gibi dev markalar bulunuyor.
 
Kullanıcıların giriş çıkışlarına göre analiz edip ayırarak, belirlenmiş reklamları kitlelere gösterme imkanı sunan "programatik reklamcılıkta", Google ve Youtube'da yapılan içeriklere gerçekten doğru filtreleme yapılmadığını belirten reklam firması, söz konusu kuruluşlardan kesin garanti alınana kadar bu kararlarının değişmeyeceğini açıkladı.
 
Nefret yayınlarında reklam içerikleri
 
Hyundai, geçen ay Super Bowl için verdiği reklamların terör örgütü Hizbullah videolarında görüntülenmesinin son derece kaygı verici olduğunu bildirerek Google'a resmen hesap sormuştu. Benzer sebeplerle Youtube ve Google'da reklam vermeme kararı alan medya kuruluşlarından olan The Guardian'ın yaptığı araştırmada da ilginç iddialar vardı.

Mesela; Orlando'da bulunan eşcinsel gece kulübü saldırısını "iyi haber" olarak düşünülmesini sağlayan ve pedofillerden 50 kişinin eksildiğini söyleyen Amerikalı Papaz Steven Anderson, Youtube üzerinden 68 bin $ reklam geliri elde etti. Konuşma sırasında L’Oréal, Transport for London, Sainsbury’s, Nissan ve The Guardian reklamları gösterilmişti.

P&G de durdurdu

Google, geçen yıl AdSense reklam platformundan 100 bin yayıncının ayıklandığını ve 300 milyonun üzerinde olan Youtube içeriğine reklam verilmesinin engellendiğini belirtse de bu çabalar markalar tarafından henüz yeterli görünmüyor. Havas'ın yanı sıra diğer büyük medya ajanslarından AdNews de durumu izlediğini açıkladı ancak yaptırım için bir karar almadı.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482