BM'den flaş 'Kıbrıs' açıklaması

Ban, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'den İsviçre'deki müzakereler hakkında bilgi aldı.

BM'den flaş 'Kıbrıs' açıklaması

BM Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, İsviçre'deki Kıbrıs  görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından, garantör ülkeler TürkiyeYunanistan  ve İngiltere'ye Kıbrıs liderlerine sorunun çözümü için destek vermeleri  çağrısında bulundu.

Ban, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'den  İsviçre'deki müzakereler hakkında bilgi aldı.

Kıbrıs halkının çözümü hakettiğini ve müzakerelerde şimdiye kadar çok  önemli aşama kaydedildiğini vurgulayan Ban,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)  Cumhurbaşkanı Mustafa
Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis'a "Gerginliğin  tırmandığı bir bölgede ve dünyada bu tarihi fırsatın kaçmasına izin vermeyin."  çağrısında bulundu.

BM'den garantör ülkelere çağrı

 Ban, Akıncı ve Anastasiadis ile bundan sonra atılacak adımları  görüşmek üzere temaslarda bulunacağını ifade etti.

Müzakerelerin son aşamasında geçici sorunlar yaşanmasının normal  olduğuna dikkati çeken Ban, bütün taraflara görüşmelerin devam etmesini  zorlaştıracak açıklama ve eylemlerden kaçınmaları çağrısı yaptı.

Ban, "Başta garantör ülkeler Yunanistan, Türkiye ve Birleşik Krallık  olmak üzere tüm ilgili tarafların önümüzdeki günlerde liderleri desteklemek için  elinden gelen her şeyi yapması müzakereler ve Kıbrıs'ın geleceği açısından kritik  önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER