Dijital Güvenlik

Dijital ortam verilerimizi korumak için güvenli olsa da bence o kadar güvensiz. 

Teknoloji ilerledikçe insanlar teknolojiyi ne kadar iyi kullanmaya başladıysa o kadar da kötü niyetli kullanıcılar için ilerliyor teknoloji. 
İnternet'te gezdiğiniz siteler, klavyede sırasıyla tıkladığınız her tuşun takibi işini bilen bir hacker için çok kolay. 
Peki ne yapmanız lazım?

Bu yazımda kendinizi hackerlar dan bir nebze de olsa nasıl koruyabileceğinizden bahsedeceğim.


Şifrelerinizi tahmini kolay şifreler yapmayın;

Herkesin bildiği gibi kolay tahmin edilen şifreler kırılması en kolay şifrelerdir. 
Bunların başında en sık yapılan hata olan doğum tarihimiz geliyor. Özellikle parolalardan çok da iyi anlamayan X kuşağı başları ve daha öncesi doğum tarihinden şifre yapmaya çok alışık.
 Neyse ki artık çeşitli kurumlar ve siteler buna izin vermiyor ve siz bu şifreyi kullanmak istediğinizde "şifreniz doğum tarihiniz/adınız, soyadınız olamaz" uyarısını alıyorsunuz. 
Bu arada en sık kullanılan şifrelerden bir kaçını aşağıda sizlerle paylaştım. 
Hackerlar ve hack programlarındaki şifre kırmaya uygulamaları ilk bunlardan başlıyorlar. 
Qwerty, 123456, 112233, 001122, 1029384756, qazwsx, asdfghj,zxcvbn, 34istanbul


Mümkünse tek erişim yeri zihniniz olsun;

Çoğu büyüklerimiz ne yazık ki özellikle varsa kredi kartı, atm kartı şifrelerini bir kağıda yazıp onu bant ile yada karta yapıştırması, kartın arkasına yazması yada cüzdanında tüm kartlarının isimlerinin de yazdığı kağıtları saklaması ile ünlü. :)  

YeniBank: kart şifre: 1982 internet şifre:qwerty, 
NakitBank: kart şifre:1234 internet şifre: istanbul34  vb.
Bunun yerine şifrelerinizi birbirinin aynı ve tek yaparsanız ve özellikle bankaların hepsini aynı anda aynı gün değiştirirseniz şifre süre dolma tarihi de ona göre hepsinin aynı gün güncelleme talebi gelecektir. 


Virüs Koruyucusu Edinin;

Bilgisayarda kullandığımız kendimizce olmayan bir şeye para vermek gözüyle baktığımız virüs koruma programları aslında size çok düşük bir maliyetle ciddi zararlardan kurtarıyor. 
Eskiden masaüstü bilgisayarlarda parça değişimi ile bu problemden kurtulabilecekken teknolojinin de gelişmesi ile edindiğimiz harika Laptoplarınızı kötü bir virüs yüzünden çöpe atmak zorunda kalmazsınız. :)


İnternet bankacılığı ve alışverişlerinizde; 

İnternet Bankacılığını kullandığınız bilgisayar mümkünse ev yada iş yeri gibi sadece size özel sizden yada en fazla aile fertlerinizden herhangi biri ile paylaşabileceğiniz bilgisayarlardan olsun. 

Kişisel bilgilerinizi asla kimse ile paylaşmayın. 

Bankacılık işlemlerinizi çok mecbur kalmadıkça internet cafe, havaalanı bekleme salonlarını kullanmayın. 
Eğer gerçekten kullanmanız gerekiyorsa da mutlaka ayarlar sekmesinden geçmişi temizle yapmayı unutmayın. Ya da bilgisayarı yeniden başlatın. 
Çünkü bu tip internet cafeyada bekleme salonlarındaki internet erişimi olan bilgisayarlara o gün içerisinde yapılan tüm işlemlerin, girilen tüm sayfaların kaydedilen tüm belgelerin silindiği özel program yüklenir. 

Eğer yapabiliyorsanız şifrelerinizi sıklıkla değiştirin. 

Bankalardan gönderilmiş gibi olan acil ve önemli ibareli yada kişisel bilgilerinizi, şifrenizi isteyen e postaları okumadan siliniz. 
Unutmayın hiçbir banka ve personeli ne çağrı merkezinde size şifrenizi sorar ne de banka size attığı mailden size ait şifre ve özel bilgilerinizin tamamını istemez.( anne kızlık soyadı tamamı, kart numarası tamamı vb. ) Hiç dikkat ettiniz mi bir banka personeli Anne kızlık soyadınızın neden birinci ve üçüncü harfini ister :)

Alış-veriş yaptığınızda gelen onay kodu SMS’lerini mutlaka kaydedin ve alışverişiniz ne kadar küçük olursa olsun e postanıza yada adresinize faturanızı isteyin. 

Alış-veriş yaparken en sık kullandığınız limit aralığını belirleyin ve o aralığın üzerinde yapılan alış-verişlerde bankanızdan size SMS ile bilgilendirme talimatı isteyin. 


Güvenli Bilgisayar Kullanımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Kullandığınız taşınabilir USB bellekler en kolay virüs bulaştırıcılardır. Yazılımları USB bellekten PC yada Laptopunuza aktarırken mutlaka ama mutlaka virüs taramasından geçirin. Önemli verilerinizi cüzi meblağlarda ücret ödeyerek ciddi boyutlarda depolama alanı edinebiliyorsunuz. Sağlam bir depolama sitesinden depolama alanı alın ve verilerinizi mutlaka yedekleyin.

Benim önerim en anlaşılır kullanımı kolay ve yeri geldiğinde bilgisayarınıza da indirmede bir o kadar kolay kullanılabilir olanları One Drive, GoogleDrive. 

Artık her depolama sitesi Internette eş zamanlı eşitleme yapabiliyorlar. Yani Bilgisayarınıza o gün kaydettiğiniz belge ve verileri gün içerisinde periyodlarla internet ortamındaki depolama alanınıza aktarabiliyorlar. ( bunun için sürekli aktif olan bir wf-fi ağınızın mevcut olması gerekmekte)  
YORUM EKLE
YORUMLAR
Volkan Adìyaman
Volkan Adìyaman - 1 yıl Önce

Harika bir yazi olmus...

Emre Yavuz
Emre Yavuz - 1 yıl Önce

Çok güzel olmuş bilgilendirmeniz için teşekkürler.