Deniz, Kum, Güneş…

Deniz, Kum, Güneş…

Güneşlenmek istiyorum ama;

Istakoz gibi yanmak istemiyorum,

Güneş cildime çok zarar veriyor bu yüzden bronzlaşamıyorum da,

Ne yapsam da istediğim bronzluğa kavuşamıyorum,

Örnekler çoğaltılabilir.

Sizde de buna benzer şikâyetler ile güneşe ve ışığına pek güvenemiyorsunuz. Bu yüzden de yazın ya gölgede kalıyor ya da hiç güneşlenmeden tatil yapıyorsunuz. Benim güneşin cildine zarar vermemesi için t-shirt ile denize giren arkadaşım olduğu için ve haliyle yaz da geldiği için bu yazımda yazın nasıl güneşlenmeli konusunu sizlerle paylaşmak istedim. 

Sağlıklı ve güzel bir şekilde bronzlaşmak hepinizin isteğidir. Ancak yanlış ve bilinçsiz güneşlenirseniz sonrasında ya da ilerleyen zamanlarda güneşin zararlı etkileri ile karşılaşırsınız. Cildinizde çil, güneş yanıkları ya da güneş lekeleri oluşabilir. Cildinizin erken yaşlanmasına sebebiyet verirsiniz. Daha da kötüsü cilt kanserine varan ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşabilirsiniz. 
Yeni tatile çıktınız ve ilk gününüz ilk güneşlenmeniz olacak. Öncelikle ilk iki gün güneşte kalış sürelerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Ten renginiz koyulaştıkça güneşte kalma süreniz de bir o kadar uzuyor haliyle :) 

Açık tenli iseniz; Ne yazık ki en fazla 10 dakika güneşte kalmanızı öneririm. Bunun sebebi; açık tenli ciltler güneş altında koruması olsa dahi güneşe maruz kaldıklarında cildi bir örtü gibi koruyan melanini yeteri miktarda üretemez. Bu yüzden de ciltlerinde ciddi rahatsızlıklar ve yanıklar oluşabilir. İlk gününüzde hem koruyuculuğu yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmalı hem güneşte iken bile gölgede kalma sürelerinizi kısa tutmalı hem de sık sık vücudunuza kremi yenilemelisiniz. Güneşlenmek için süreyi beş dakika da olsun uzatmak için sabah saatlerini tercih edebilirsiniz. Ama 12-16 saatleri arasında da kumsalda olacaksanız gölgede oturmanız şiddetle tavsiyemdir. Çünkü eğer açık tenli iseniz yukarıda da bahsettiğim gibi güneşin zararlı etkileri daha kolay cildinize nüfuz edeceği için güneş altında uzun süre kalırsanız bir süre sonra cildinizde kızarıklıklar bir gün sonra da cildinizde su kabarcıkları oluşabilir. 


Buğday bir tene sahipseniz: Güneşte açık tenlilere nazaran biraz daha fazla kalabilirsiniz ki bu süre açık tenlilerden en az 10 en fazla 20 dakika fazla olmalı :) çünkü buğday tenliler de en az açık tenliler kadar çabuk etkilenirler güneşin zararlı ışınlarından. İlk güneşe çıktığınızda ortalama 20-30 dakika kalabilirsiniz.  

Koyu kumral ve esmer bir tene sahipseniz: Çok şanslısınız öncelikle dilinizi ısırın nazar değmesin :) çünkü hem kolay bronzlaşır hem de bu süreyi oldukça uzun kullanabilirsiniz. Tabii bu zararlı ışınlardan da almıyorsunuz anlamına gelmez. :) ilk güneşe çıktığınızda bu süre sizin için max 40 dakikaya kadar çıkabiliyor. Tabii süre kadar güneşe çıktığınız saat de o kadar önemli. 


Deniz ya da havuz kenarındasınız ve şemsiye altındasınız. Bu demek değildir ki burada istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Siz gölgede korunduğunuzu sanırken aslında şemsiye altında da denizden, kumdan, sudan yada betondan yansıyan ışınlar gölgede olduğunuzda da etkili olur. 

Güneşe çok fazla maruz kalacağınız için özellikle sıcak yaz günlerinde normalde içmeniz gereken su ihtiyacınız olan 2 litreden daha fazla suya ihtiyacı olacağı için vücudunuzun hem cilt hem de genel vücut sağlığınız için bol bol su içmelisiniz. Çok soğuk da olmasın. Unutmayın ılık su soğuk sudan daha kolay alıyor harareti  :)

İyi tatiller :)
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre Yavuz
Emre Yavuz - 1 yıl Önce

Evet ihtiyacım olan tek şey deniz kum güneş :)