Çaktırmadan Reklam: Influencer Marketing 

Çaktırmadan Reklam: Influencer Marketing 

Daha önce belki de duymadığınız bir terimden bahsedeceğim bu yazımda. Terim de “Influencer Marketing”. :)
Öncelikle kısaca ne olduğuna bakalım; 
Influencer Marketing: Belirli bir grubu etkileme gücüne sahip kişilerin, herhangi bir ürün veya hizmet hakkında, ürettikleri içerikleri kendi takipçilerine aktarmaları (tavsiye etmeleri) yoluyla ortaya çıkan pazarlama ve tanıtım çalışmalarının tümüne verilen isim. 
Influencer Marketing aslında geçmişte de ünlü kişiler ve toplumdaki kanaat önderlerinin yaptıkları ürün tanıtımları olarak zaten kullanılmaktaydı. Sosyal ağların gelişimi ile sıradan insanların da yüksek takipçi sayılarına ulaşması, Influencer Marketing’i daha popüler ve her marka tarafından ulaşılabilir bir pazarlama yöntemi haline getirdi. Fenomenlerin yorum ve deneyimleri sayesinde, kendi takipçileri ile ürün/hizmet arasında bir ilişki kurulmaktadır. 

Buna bir sebep de internet sitelerindeki sizi herhangi bir yere tıkladığınızda pırt diye açılan ve çıldırtan reklamlar oldu. 

İnsanlar bir siteye girdiklerinde doğru linke de tıklasalar yeni pencerede ya da yeni sekmede bir reklam sayfası açılabiliyor. Tabii teknoloji buna izin verince insanlar da teknoloji ile buna bir çözüm buluyor.

Örneğin: “AdBlock”
  
Şimdi siz çözümü buldunuz tamam iyi hoş kocaman alkış. E buna senin bulduğun çözüme reklam veren senin o gezdiğin site karşı bir atak yapmaz mı sizce. Armut mu topluyor eli :) O da diyor ki  “Vaaaaayyy AdBlock yüklemişsin! Hayırlı olsun! Valla eğer AdBlock’un aktivasyonunu sitemden kaldırmazsan sitemi gezdirmem kardeş” diyor siz de mecburen sık ziyaret ettiğiniz bir site ise o sitede reklam görmeye kendinizi mahkûm edip AdBlock’u kaldırıyorsunuz. Ha içinizden sövüyorsunuz tabi canım onu biliyoruz. :) işte böyle durumlar söz konusu olunca şirketler diyorlar ki çaktırmadan reklam verelim.  İşte bu çaktırmadan reklama Influencer Marketing deniyor. 

Firmanızda böyle bir Marketing yapmayı planlıyorsanız bu iş en iyi de YouTube’da yapılıyor. En iyi yapan da bence NewTV Generation ajansı. Arkadaşım diye söylemiyorum ancak alanında en başarılı NewTV Generation. Neden diye sorarsanız işini nasıl bir aşkla yapıyorsa çaktırmadan o reklamı size bir şekilde izletiyor ve siz reklam kokan bir video izlediğinizi anlamadan reklam amacına ulaşmış oluyor. 

Hatta siz gidip o sevdiğiniz kişinin yaptığı şeyi yapıyor aldığı şeyi alıyorsunuz. NewTV Generation ajansı Operasyon Direktörü Arkadaşım Kadir Giray Vardarlı ile geçtğimiz günlerde yaptığımız sohbetimizde anlattıklarını dinlerken yutkunmayı unuttum desem yeridir. Sizi alelade çalıştığı bir YouTuber’a yönlendirmiyor. Kitlesi size yaptığınız reklama en uygun olan kişiler ile çalışmanız için doğru kişiye veriyor yani tutup da ayakkabı markasısınız ve markanızın reklamını oyun kanalında yapmıyor :).  Ayrıca Kadir’in anlattıklarından değil fakat; ortak iş yaptıkları bir firma çalışanı arkadaşımla tesadüfen sohbetimizde NewTV Generation ajansının işinin peşini siz reklamı verdikten sonra da bırakmadığını; kampanya ile ilgili üretilen içeriğin; herkese açık izlenme, beğenme, yapılan yorumların yanı sıra YouTube Analytics ile Kadın/Erkek, yaş aralığı, izlenme süresi gibi verileri de ölçümlenebilmekte de. 

Çok daha önceki yazılarımda da iletmiştim. Çok fazla YouTuber hesabı takip etmiyorum ancak bir tane var ki ayılarak bayılarak izlediğim gıyabında kız kardeşim ilan ettiğim Gözde’nin (Gözde TEZER) sayfasında bunun haricinde Rana BENLİOĞLU, Gereksiz oda, Dilara Ece ÇELİK, Ümidi’nin hesaplarında çaktırılarak ya da çaktırılmayarak yapılmış reklamları görebilirsiniz.  

Gülüyoruz, eğleniyoruz, tepki gösteriyoruz, kızıyoruz… Reklamsız yapamıyoruz napalım. :) 
Olmuyor ekmek parası be ya… 
Bir sonraki yazıma kadar nasıl geçti habersiz bu güzelim günlerim diyeceğiniz kadar neşeli günler geçirmeniz dileğiyle,
YouTube kanalıma da beklerim. www.youtube.com/user/senemgozde 
Sevgiler, 

 
YORUM EKLE