Aslında hangi şehirden başlamak konusunda kendimle çeliştiğimi anladığımda en son gittiğim ve beş yıl önce ilk kez ve geçen hafta en son gittiğim şehirle başlamak istedim...Bu şehir ikinci kez bende büyülü bir etkili bıraktı.Tarih kokan sokakları, lezzetli yemeklerini, Vltava nehri üzerindeki Charles köprüsünün masalsı havasını , fotoğraf çekmeye doyamadığım sokaklarını , salına salına gezerken heran her yerden başka bir güzellik başka bir dünya çıkışını , düşündüm durdum! Birçok kez anlatılan Şehri bir de benden bilin istedim !
Viyana gidiş , Prag dönüş ekonomik ve oldukça uygun bulduğum biletle yolculuguma başladım tabii extra bir Dresden e de uğramadan edemedim :-) 

Birçok şehir görmüş olsam da en kalabalığı en gösterişlisi bence Prag ! Öyle ki Charles köprüsünde fotograf çekinmek bazen mümkün dahi olmuyor ! Evet bu biraz sinir bozucuydu aslında sabah 6 da kalkıp kimse yokken şansımı denemek istedim , ancak böyle mümkündü biraz da olsa sakinlik bulabilmek :-)
Şehir hiçbir savaştan etkilenmediği ve Adolf Hitler in savaş sırasında kıyamadığı ve yıkmadığı bir şehir olduğundan mimarsini günümüze kadar taşimiştir.

Ortaçağ avrupasının mistik havasını içinize çekerken , bu havayı en iyi yansitan Franz Kafka nın yazılarını daha iyi anlayabiliyorum ! Franz Kafka müzesi de tam da Charles Köprüsünün alt yolunda konumlanmış görülmesi , gezilmesi gereken bir müze ! Bahçeye dikkat :-) 
Vltava Nehri üzerinde başta Charles köprüsü olmak üzere birçok köprü vardır .Vltava nehrinin sol tarafı Mala strana bölgesi ve sağ tarafı Old town ( Eski şehir ) olarak geçmektedir.Eğer kış aylarında gelirseniz burası ciddi anlamda soğuk ve yağmurlu , karanlık oluyor ki ilk gittiğim de haziran ayı olmasına ragmen 14 derece sıcaklıkta dahi biraz ürpermiştim :-) Bu sefer mart sonu gittim ve hava durumuna baktığımda 20 derecelerde gösterse de inanamadim ve yinede yanıma kalın kıyafetler aldım ama hata etmişim :( İnanılmaz şekilde güneşli , sıcak bir hava vardi hatta İstanbul a döndüğüm de oldukça soguktu ! Aslında bence Prag hava durumu bakımından biraz dengesiz bir şehir ne zaman ne olacagı çok belli olmuyor bu biraz da sizin bahtınıza kalmış diyebilirim :) 
Gelelim Prag da gezilip görülmesi , olmazsa olmazları :-) Kısa başlıklar altında biraz da bilgi vererek anlatacağım gördüklerimi ...

1. İlk sıra tabii ki Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Kinsky Sarayı ve Jan Hus Anıtı olan Eski Şehir Meydanı. Çevresinde birçok kafe , restorant , hediyelik eşya satan küçük işletmeler olan meydan ilk ve son gezilmesi yer .İlk gezdiğiniz de bir fiyat analizi yapip ikinci gezide rahatlıkla hediyeliklerinizi alabilirsiniz :-) Astronomik saatte her saat başı olan ufak gösteriyi izleyip saatin tepesindeki kuleye çıkıp muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz !     2. Karl Köprüsü -Şehrin simgelerinden olan köprünün üzeri sokak sanatçıları , muhteşem heykelleri ,Vltava nehri manzarasi barındırıken , 516 metre uzunluğunda gezdikçe gezilen bir açık hava müzesi durumundadır ... Köprü, Prag Kalesi ve Mala Strana ile Stare Mesto’yu birbirine bağlarken , yaşanan sel felaketlerinden dahi etkilenmemiştir.Gün doğumu ve batımı ...izlenmeli :-)Chareler Köprüsü (Karl Köprüsü) kimse yokken fotoğraflamak için sabahın en erken saatlerini seçiyoruz :) Nasıl da mistik, Orta Çağ filmlerinde gibiyim…

3. Kampa Adası --Charles köprüsünün hemen altında sağ kolda Franz Kafka Müzesi, sol kolda ise Kampa adasıve Kampa Çağdaş Sanat Müzesi yer alıyor.Kampa adası , güzel havalarda dinlenmek , yürüyüş yapmak için ideal ! Charles köprü, eski şehir ve Prag kalesini aynı karede görebiliyorsunuz ! Biraz ilerlediğiniz de ise John Lennon duvarına geliyorsunuz!


      
John Lenon duvarının az ötesinde bulunan bu tarihi su değirmeni, Vitana şehrinin şeytan deresi kolunun oluşturduğu Kampa Adasında, Görülmeli...       

John Lenon duvarında, müzik dinletisi eşliğinde bol bol fotoğraf çekip biraz dinlenin...Hemen hemen aynı bölgede benim en çok beğendiğim ve hayran kaldığım - kuğulu park var ! Gerçekten muhteşemler :-) 

Kuğulu Park'ta kuğuları doyuralım :-)

4. Prag Kalesi. - Prag ın birçok yerinden görülen bu ihtişamlı kale ,Kutsal Roma İmparatorluğu, Bohemya, Çekoslovakya ile Çek Cumhuriyeti’nin devlet başkanları tarafından kullanılan, 570 metre uzunluğa ve 130 metre genişliğe sahip olup 870 yılında kurulmuştur.Burayı doya doya gezmek için yarım gün ancak yeterli olabilir .

Ceşitli müzelerde olan kalede oyuncak müzesi ziyaret edilebilir ..Oyuncak müzesinin yukarisinda Ortaçag sokağını ve Kafka nın da kaldığı renkli küçük evleri görüyoruz ..Biraz daha yürüdüğümüzde , girişi ücretsiz olan Daliborka Kulesine girip gezebiliriz , 18.yüzyıldan kalma değişik bir atmosferde hapishane olarak da kullanilan içerisinde işkence aletleri barindiran bir kale .Görmekte fayda var ! 

Kale boyunca yürürken Lobkowicz Sarayı ve Müzesi karşimiza çıkıyor .Beethoven ile Mozart‘ın da olduğu orijinal enstrümanlar ve el yazmaları, çalışmalarını, Lobkowicz ailesinden kalma eşyaları görebilirsiniz. Ms 921 yılında inşa edilen Prag’daki en iyi korunmuş binalardan olan Aziz George Bazilikası Ve Manastırı devasa ikiz kuleleriyle dikkat çekmektedir. Prag kalesinde yer alan bu binalari atlamayalım ! 

Prag kalesinin bahçesinde -kraliyet bahçeleri olarak adlandırılmış- Prag Royal Garden ,tropik bitkilerin yetiştirildiği hatta zamanında Türkiye den lalelerin getirilip yetiştirildiği bol yeşillik , uzanma dinleme , keyif yapma bahçesi bana göre ;-) Bahçede yer alan kraliçenin evinin adı : Belvedere ! Belvedere , Viyana yazımda da karşımıza çıkacak , Viyana nın en güzel saraylarından !

5. Yahudi Mahallesi - (Josefov) Aslında yahudi mahallesini zamanım kalırsa gidip görmek için en sona ayırmıştım lakin plansız yürüyerek buraya varmış oldum bir kere ! Vltava nın sol tarafında yer alan Josefoy , tam 500 yıl Yahudilerin etrafı duvarlarla çevrili şekilde yaşadıkları yermiş ...Bohemyalı Azize Agnes Manastırı, Eski Yeni Sinagog, Eski Yahudi Mezarlığı, Pinkas Sinagogu ve İspanyol Sinagogu burada görebileceğiniz yerler arasında .Ayrıca bohem tarzı sokaklarında kaybolarak , fotograf çekmek ayrı bir zevk :-)

6. Petrin Tepesi - Eyfel kulesinden esinlenip yapılmış Petrin Gözlem Kalesi , Strahow stadyumun, Strahov Manastırı, eğlenceli Aynalar Labirenti, Açlık Duvarı, şair Karel Hynench Macha heykeli, Aziz Michael Kilisesi ve bol yeşillik görmek istiyorsanız ,oksijen oranı oldukça yüksek Petrin Tepesi ne mutlaka çıkmalısınız ! Ben çıkarken tren , inerken ayaklarımı tercih ettim :-)Geze geze indim agaçların , panoromik şehir manzarasının ortasından ...Güzeldi !Petrin Gözlem Kulesi (Ormanlık alan içinde, bol oksijen, bol yeşilik ve mükemmel renkli ağaçlarla bezenmiş, görülmesi gereken yerlerden)
 
 Gece görüşü :)     
     
  
     

Petrin Tepe'sinden aşağı yürüyerek inerseniz bu zombilerle karşılaşıyorsunuz. Ama benim gibi gece karşılaşıyorsanız korkmayın :/     
7. Dancing House - Dans eden evi atlamayalım . Sarhoş ev olarak da bilinen 2 yapıdan oluşan Fred and Ginger adlı iki partneri sembolize eden bu yapı , görsellik , mimari olarak görülmesi gereken yerler arasında …


 
   Dancing House – Nasıl da dans modunda :)


Nerede Kalınır ? 

Bu biraz da ne istediğinize bağlı aslında .Ben kesinlikle gürültülü ve biraz pahalı olmasına rağmen şehir merkezini ( old town ) tercih ederim .Benim konakladığım otel aslında Petrin Tepesinin hemen aşağısında Charles köprüsüne 10-15 dakika yürüme mesafesinde ve önünden tramvay geçen bir oteldi.Fiyatı da oldukça uygundu .Tam eski şehir merkezi biraz pahalı :/ 
3-4 kişi iseniz yada aile ile gidiyorsanız kesinlikle günlük ev kiralamanızı tavsiye ederim .Birçok siteden , aracısız direk kiralayabiliyorsunuz .Hem daha ekonomik hem de merkezi bulabilirsiniz ! 
Bir de yeni şehir Nove Mesto bölgesi var ..Burası daha uygun konaklama birimleri sunuyor lakin yürümek yorucu olabilir , bir de tüm gün prag sokaklarında tabana kuvvet yürüdüğünüzü düşünürsek :-) Ama günlük yada 2-3 günlük bilet alanlar buradan rahatlıkla merkeze , metro ve otobus ile gelebilirler 
İnternetten bir çok karşılaştırmalı siteden , otel araştırması yapın ! Kimi zaman aynı otel farklı sitede yarı yarıya düşebiliyor , gizli fırsatları , promosyonları takip edin !
Diğer alternatif olarak ev kiralayın ! 
Eğer konaklamaya cok az bütçem var diyorsanız da oda kiralayın ! Evet oda kiralamak gittikçe yaygınlaşan ve inanılmaz uygun olan bir yöntem ! Referans takibiyle ve güvenirlilik durumuna , puanına göre rahatlıkla kiralayabilirsiniz ! 

 Bunları Unutmayalım 
  Yemeklerden Et Gulaş , tatlılardan Trdelník yemeden dönmeyin , üzülürsünüz 
Kafka müzesinden Charles köprüsüne doğru yürürken kıyıya çıkmış ördekleri ve kuğuları göreceksiniz .Onları görmeden , karınlarını doyurmadan , sevmeden ve resim çekmeden sakın dönmeyin :-) Hepsi siz yaklaştıkça size daha yakınlaşıyorlar ve hiçbirşey yapmıyorlar!
  Havaalanından şehir merkezine 100 numaralı otobusle gelip , ( metro istasyonu son durağı) metro ile istediğiniz yere kolay gidebilirsiniz .Üstelik 90 dk geçerli biletle ! ( 32 czk) 
  1 tl 7 çek kronu ! 
  Prag da döviz bozdurma sırasında dolandırıcılık inanılmaz yaygın ! Hemen hemen her döviz bürosu bir yöntemini bulup parayı çok düşük fiyata bozuyorlar ! Havaalanında bozdurmanız ya da bankamatikten günlük kura çevirip çekmeniz en garantisi ! Neye uğradığınızı şaşırabilirsiniz :-) 
  Hava durumu ne kadar sıcak olsa da aksam ve gece mutlaka soğuk oluyor , yanınıza kalın giysiler koymayı unutmayalım
 John Lennon duvarında gitarist genci mutlaka dinleyin , az da olsa bişeyler atın kutusuna ;-) 
  Metro, otobüs ve kalabalıkta çantalarınıza , ceplerinize aman dikkat ! Ayık olun , kendinizi şehire kaptırıp paranızdan , telefonunuzdan olmayın ! 
 30 dk geçerli bilet 24 CZK - 90 dk geçerli bilet 32 CZK 
Genelde yürüyerek gezeceğiniz için planınızı ona göre yapıp en uzak yere gittikten sonra metro ağını kullanıp dönebilirsiniz.Bilet alırken birçok dakika , saat ve günlük seçenekleriniz var .
24 saat geçerli 110 CZK - 3 günlük 310 CZK ! 
 Bileti mutlaka otobus , metro , tramvay önündeki kutucuklara okutmanız gerekiyor , bindiğiniz saat oraya işleniyor ! 
Bilet aldığınızda , otobüs , tren , tramvay hepsine süresine göre binebiliyorsunuz.Eğer okutmazsanız bilet almamış cezası yiyorsunuz .Yani bileti elinizde tutup , turistim unuttum numaraları yapsanız da yemiyorlar ( mış)

Bir de benim de arada yaptığım kaçak binme durumu var ki denemeyin derim :-) Ben yakalanmadım ama yakalanan arkadaşlarım söke söke cezasıyla aldıklarını söylediler :-) Açıkcası ben 2 kere gittim Prag a ve bir kere bile bilet kontrol görmedim :-) Cesaretiniz varsa ve cahil turisti oynayacak kabiliyetiniz varsa deneyin ;-) 

Aslına bakarsanız nereye giderseniz gidin , planlı haritaya göre gezmektense , kafana göre o sokaktan diğer caddeye , keşfederek , özgürce gezmek en güzeli ...Prag o kadar içiçe bir şehir ki hangi sokağına girerseniz orada mutlaka bir tarih , bir his bulursunuz ...Ben daha yazacak çok yer bulurum ama en bilinenlerini özetlemek istedim , çok bilinmeyenleri ise sizin hem hayal hem adım gücünüzle sınırlı :-) zira yürümeden , yorulmadan bitmez şehirler ! 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AYSUN 10 ay önce

Kalemine sağlık Prag a bayıldım ..... Teşekkürler

Avatar
Yasemin 10 ay önce

Gitmiş kadar olduk yazınızı okuyunca..hele fotograflara bayildik.. Teşekkürler bizimle paylastiginiz için

Avatar
Gülden 10 ay önce

Prag tatilim öncesi çok faydalı bir yazı oldu :) Teşekkürler. şimdi gelsin tatil :))

Avatar
Nilay demiral 10 ay önce

Tebrikler harika anlatmişsin. Diger ülkeler icin takipteyiz

Avatar
hakan 10 ay önce

Anlatımınız çok güzel ve eğlenceli.Yeni yazınızı merakla bekliyoruz...

Avatar
Filiz 10 ay önce

Gülçin hanım sayenizde Prag gidilmesii gorulmesii gereken listeme girdi! Ve cok guzel bilgilendirmisiniz

Avatar
Fadime 10 ay önce

Sevgili Gülçin cigim, bu güzel anlatiminla ve fotogralarla hemen kalkıp gitme heyecanını yaşattın . Kutlarım seni.

Avatar
Ferda 10 ay önce

Yaziniz cok guzel biz de bu hafta gidiyoruz umariz anlattiginiz kadar guzel bir yerdir tesekkurler