Blogger olmak nasıldır bilir misiniz?

Blogger olmak nasıldır? Ben de yeni öğreniyorum blogger olmak nasıldır. Senelerdir yaklaşık 1999 yılından bu yana internet camiası beni bilir beni tanır beni sevmiş bağrına basmış basmaya da lakin ben kafayı kullanamamışım işte sıkıntı orda başlıyor. J
Şimdi “insanda ticaret kafası olacak” derler bilir misiniz? İşte ben o “ticaret kafası” olmayanlardanım. Hâlbuki internet dünyasına insanlar chat, Hotmail, asl-psl, slm-nbr için girerken benim İnternet ile tanışmam web sitesi yapmaya çabalayarak başladı. Yani bir nevi birkaç adım önde başladım bir çok insandan. Vakti zamanında Chiara “hotmailim açılmıyor yaaaa” diye beni arardı ağlaya ağlaya ama kız şimdi 10MN takipçisi olan bir blogger J şaka tabii. Hani lafın gelişi öyle bir onların bebe yaşlarında ben internetten haberdardım Internet benden haberdardı.
 
Google çıktığı yıl benim adımı da kendi havuzuna atmıştı. Hiç unutmam Google’ın kurulduğunu bana söyleyen internet cafeci her şeyi burada aratabilirsin dediğinde ben kendimi aratıp kendimi bile bulmuştum yani o derece internet beni bilir derken boşa konuşmuyorum yani :) Bu arada bana internet cafeci bunu söylediğinde yıl 1999 bilemedin 2000 yılıydı. Yıl olmuş 2017
 
Şimdi de arkadaşlarımın gazına geldim ve yıllardır kullanılmayan YouTube hesabımı aktif hale getirmeye karar verdim. 185 abonem ve 1.343.696 görüntülenmem var. Evet yani bir YouTuber daha doğuyor. YouTube dünyası beni çağırıyor. Dedim ne eksik, ne eksik, ne eksik meğer buymuş J
 
Aslında üyelerine kullanıcılarına oldukça ciddi para kazandıran bu platform benim için sadece veri ekleyebileceğim bir depolama alanıydı. Cep telefonumdaki videoları telefonumda yer kaplamasın diye yüklediğim bir platformdu. Ne zaman -ki bu ne zaman dediğim tarih geçtiğimiz Pazar günü- arkadaşlarımın “Sen neden YouTuber olmuyorsun” “ya sen YouTuber olsana bence harika bir kitle sahibi olursun kazanırsın” vb. gazlara gelip de YouTube hesabıma el atmak istedim öyle fark ettim ve güncellemeye başladım. Bu arada YouTube hesabım http://bit.ly/youtubesenem bu adresten erişebilirsiniz.  Daha henüz bir videomu eklemedim. Linklerini benim bildiğim ve arkadaşlarım izlesin not versin diye linkleri gizli tutuyorum. Henüz YouTube camiası bana hazır değil :)
 
Anlatımıma başlamadan önce benim gibi bu yola girmeyi düşünenler, cesaret edemeyenler size YouTuber olmamda ilham olan beni bu işi severek yapabileceğim hissini verecek kadar cesaretlendiren Tatlış Minnoş YouTuber Gözde Tezer’in bir cümlesini paylaşacağım. “Bir sürü şarkıcı var diye her yıl yeni şarkıcı çıkmıyor mu? Demoralize edici cümleler kurdukları zaman kendinizi savunmaya geçmeyin, gücünüzü tüketmeyin. Siz susun videolarınız konuşsun. Artan aboneleriniz zaten onlara cevap olacak. “
Gelelim neler yaptım. Aslında henüz pek bir şey yapmadım. Ama yapmış olduklarımı size de örnek olsun, ilham olsun, cesaret olsun diye maddeler halinde anlatacağım.
- Öncelikle saçma olan silinen ve bazı telif hakkından ötürü telif hakkı var denen videoları kaldırdım. İçim elvermedi bazılarında telif hakkı uyarısı olsa da kaldıramadım.
 
- Videolardan süre olarak kısa olanları çıkarttım. Mesela 10 sn. olan videoların hepsini tek bir çalma listesinde birleştirip “YouTube Video Yöneticisi” ekranında tek bir videoya çevirdim. Ve diğer 10 saniyelik tüm videoları sildim böylece on / 15 video daha temizlemiş oldum. 
- Süresi kısa, görüntü kalitesi kötü, sesi kötü çıkmış ya da telif hakkı vb. gereksizlerin bir kısmını ayıkladıktan sonra bu sefer yüklü videolarda çok izlenenlerde ve izlenme sayısı çok düşüklerde isim güncellemesi yaptım. Mesela isimleri IMG_4586.MOV olan videonun ismini değiştirdim. Örn: “ Hakan Altun – Bostancı Gösteri Merkezi – Aşk Lütfen Gel” şeklinde güncelledim bir de altına #hakanaltun, #bostancigosterimerkezi , #asklutfengel , #arabesk, #konser, #konuask …. Vs. gibi hashtag’ler patlattım :)
 
- Neyse bu kadar şeyleri yaptım da ne oldu sanki.. ne mi oldu hesabımda bu güncellemeleri yapmadan önceki videoların izlenme sayılarını ve insanların tıklama izleme sürelerini bir yere not ettim. Ama hem YouTube istatistiklerinde bulunan “ömür boyu” ( yani videonun yüklendiği ilk tarihten bu güne) hem de ikişer haftalık izlenme sayılarını not ettim. Ve bir hafta süre sonra bir de baktım ki “Vay anasınıııı sayın seyirciler değerli YouTuber’lar”  dedirtecek bir oranda artış gördüm. Ha 185 olan abone sayım 185K ya çıkmadı tabii 187 yim ama J naber…  yalnız, bu yöntem ile videoların etkileşimini ciddi yükselttiğini gördüm. Mesela izlenme sayısı sıfır olan az önceki kategoriye giren iki ayrı videomun izlenme sayısı bir haftada 12’ye çıkmış bir diğeri de 57’ye çıkmış. Ve videolarda kalınma süresi de video bitene kadar J naberrrr  bu arada bir naberrrr de an itibari ile baktığım hesabımdaki beni 187’den 189’a yükselten diğer 2 aboneme teşekkür için gelsin. Abonelerimi nasıl yükseltiyorum ona da şöyle bir açıklama getireyim: “Kanalıma abone olur ve videoyu beğenirseniz ve hatta görüşlerinizi alta yorum olarak yazarsanız daha güzel videolar hazırlamak ve arşivimdeki daha fazla videoyu sizlere sunmak için beni cesaretlendirmiş olursunuz :) şimdiden teşekkür ederim :)” şeklinde bir metin ekliyorum her videomun altına.
İlerleyen zamanlarda ne olur bilmem ama şimdilik yaptığım deneme çekimleri ile baya ısındım. Kamera da beni hani sevmedi değil sevdi yani böyle bi ay parçası gibi çıkıyorum videoda.
Bu yazımdan cesaretlenip YouTuber olmaya niyetlenenler sayfa adreslerini aşağıya yorum olarak yazarlarsa onların hesaplarına da ben abone olabilirim.
Her gününüzün bir diğerinden daha güzel geçmesini dilerim. Kanalıma abone olmayı unutmayın. http://bit.ly/youtubesenem
Sevgiler
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elif Tosun
Elif Tosun - 11 ay Önce

Senem abla bir videonu sa bana özel çek :))