banner480

Bir hayalin peşinde

Bir hayalin peşinde
 
Hepiniz hayatınızda bir an dahi olsa her şeyi bir anda bırakıp çekip gitmeyi aklınızdan geçirmişsinizdir. Şimdi gözlerinizi kapatıp şöyle bir düşünün akşam mesai bitmiş siz çantanızı/ceketinizi alıyor ve işten çıkıp en yakın havaalanına gidip ( tabii vizeniz vs. de olacak) Hollanda'ya Ben bir bilet alıyor ve uçağın gelmesini bekliyorsunuz, uçak geliyor, sonra iniyorsunuz uçaktan hava atmosfer insanlara şöyle bir bakıyor ve zihniniz açık, huzurlu, mutlu bir şekilde etrafa bakıp herkese gülümsüyorsunuz. Sonra bir arkadaşınız geliyor “ Yav bırak arkadaş yaa neyine senin dünyayı gezmek hele bi şu raporu tamamla da sonra gidersin Hollanda’ya da Amsterdam’a da senelik iznin var ya 15 gün neyine yetmiyor git bodruma iki gez toz iki deniz kum güneş sonra gel otur çalış” :) ve hoop yeryüzündesiniz yine :) Buna cesaret eden insanlar var tabii Ülkemizde pek olmasa da bir gecede “ben bu işi bırakacağım” deyip te yapan cesur insanlar. Bu kişilerden biri de tam da kendini tanımlayıcı söze uygun bir hayalin peşindedünyayı gezmeye karar veren Deniz Pehlivan.
 
Bu yazımda Deniz Pehlivan ile en uygun fiyata dünyayı nasıl gezersiniz tüyoları hazırladık size. “Yok arkadaş ben almayım ben her şeyi bırakamam öyle” diyeceksiniz. Deniz size işi bırakmadan da dünyayı değilse de en azından ölmeden önce gezilebilecek birkaç güzel yeri görmek istiyorsanız yurtdışı gezisi planlama, kısa tatilleri birleştirip gezme, uygun uçak bileti arama, bulma masrafları minimuma indirme, en iyi seyahat uygulamaları gibi tavsiyeler var.
 
Yazıma başlamadan önce Deniz’den size kısaca bahsetmek istiyorum. 27 Haziran 1989 doğumlu yani 27 yaşında :) Üniversiteden mezun olduktan sonra İstanbul’da kalıyor ve burada da iş bulup çalışmaya başlıyor. Son 5 yıl dünyanın en büyük danışmanlık firmalarından birisinde Finansal Risk Analisti olarak çalışıyor. Sonra da istifa edip dünyayı gezmeye görmeye ve göremeyenlere anlatmaya çalışıyor. :) sosyal medyada ve internette kendisine sıkça rastlayabilirsiniz. www.birhayalinpesinde.com internet sitesini incelediğinizde gezmiş kadar olacağınız bir görsel arşivi bulunuyor.
 
Hadi başlayalım,
 
En iyi seyahat uygulamaları,
En iyi seyahat uygulamalarının başında Google Maps geliyor tabi ki. Bir yere gitmeden önce, o yerin konumunu görebilir mümkünse cadde görünümünde kendinize gidilecek yerlerde önceden kısa bir tur düzenleyebilirsiniz. Tabii internetiniz yokken kullanabileceğiniz bir uygulama olduğunu da önemle belirtmeliyiz. diğer uygulamalar;

Trip Advisor: Dünyanın en büyük seyahat forumu. Aklınıza gelebilecek her şehir, her konu hakkında soru-cevabını bulabileceğiniz bir portal.

Rome2Rio: Ulaşım uygulamalarında gelinebilmiş son nokta bence. Sebebi ise tek bir uygulama içerisinde o ülkeye yada şehre ait otobüs, uçak, paylaşımlı araç fiyatına kadar her türlü ulaşım sorunuza cevap bulabileceğiniz bir uygulama.

WhatsApp: Internet paketinizi yurt dışına açarsanız değmeyin keyfinize artık sosyal bir platform olarak kendini daha da geliştiren whatsapp ile bırakın görüntülü konuşma, mesajlaşma anlık resim gönderme vs. yeni gelen özelliği sayesinde rehberinde kayıtlı olduğunuz whatsapp kullanıcılarına hikayenizde anlık paylaşımlar bile yapabiliyorsunuz.

Maps.Me: Mesela Avusturalya’ya gideceksiniz. Civardaki otel, restoran metro hatlarını görmek istiyorsunuz ancak internetiniz yok. O zaman uygulamayı indirip internetiniz var iken uygulamaya istediğiniz bilgileri yükleyip; ülkeye gidince de internet olmasa bile, indirdiğiniz harita üzerinden kolayca gideceğiniz yerleri bulabiliyorsunuz. 

HotelTonight: beklenmedik bir anda otel bulmanız gerekiyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. O zaman hemen bu uygulama imdadınıza yetişecek. Hatta bazen % 30-40 daha ekonomik rakamlara kalabilirsiniz. Hayırdır neden böyle ucuz derseniz ise mantığı şu: Otellerin son dakikaya kadar boş kalan odalarını satmak için kullandıkları bir sistem bu.

XE Currency: bu da döviz kurlarını görebileceğiniz bir uygulama amaaaa internetsiiizzz :)

UBER: Ben Türkiye’de Gayrettepe’den Beşiktaş’a da gideceksem UBER kullanıyorum. Bu güne kadar gördüğüm en harika ulaştırma sistemi. Keza öksürünce arabayı kenara çekip arkadaşıma su alan personel sayesinde bağımlılığım daha da arttı. İstanbul’da da olan bu hizmeti nasıl mı kullanıyorsunuz öncelikle uygulamayı yüklüyor ve gideceğiniz yer ile UBER’i çağıracağınız yeri belirliyorsunuz. Ortalama ödeyeceğiniz tutarı belirliyor siz de ona göre UBER çağırıyorsunuz.  ha bu arada uygulamayı paylaştıkça indirimler kazanıyorsunuz. Yada kendi içinde sık sık kampanyaları da oluyor

Lounge Buddy: Dünyadaki bir çok havalimanında aktarma yaparken havalimanlarında neler yapman gerektiğini, nereye gitmen gerektiğini sana tek tek söyleyen bir uygulama.
 
Ucuza konaklama;
Öncelikle nerede kalmayı istediğinize karar verin. Sonuçta beş yıldızlı otel de var o ülkede yaşayan birinin evinde de kalabilirsiniz. Para ödeyip de konakladığınız gibi para kazanarak oradaki masraflarınızı minimuma hatta sıfıra indirebilirsiniz. Bunlar çok fazla teferruata girdiği için biz size detaya inmeden sadece konaklama konusunda size yardımcı olacak birkaç site önerisinde bulunacağız. 

www.booking.com : size konaklama yaptıkça indirimler kazandıran bir site. Bütçenize göre her türlü oteli bulma şansı veriyor size. En güzel yanlarından biri de vize başvurusu yaparken bu siteden 1TL dahi ödemeden iade edilebilir rezervasyonlar yapabilirsiniz.

www.hotelscombined.com: rakipleri ile kıyaslama imkanı sunan bir site. 
www.hostelworld.com veya 

www.hostelbookers.com: Kısacası yatakhanesi olan oteller. Özellikle sırt çantası ile gezmeyi, farklı ülkelerden insanlarla tanışmayı, e birde ucuz olmasını istiyorsanız bizce tam size göre. Odalarda 10 kişi ile de kalabilirsiniz 5 kişi ile de fiyat kişi sayısı arttıkça daha da uygun olur.

www.tripadvisor.com : Milyonlarca turisti aynı çatı altında toplayan muhteşem bir site. Sadece yurtdışı otel rezervasyonu ile kalınmayıp, uçak, restoran, ulaşım, etkinlikler, şehirler vs. hakkında da çok geniş çaplı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
Nerelere gitmeli;

Burada Deniz’in size küçük tavsiyelerini paylaşıyorum. Daha detaylı en detaylı inanılmaz cesaretlendirici harika yazıları için sayfanın yukarısında verdiğim siteyi ziyaret edebilirsiniz. 
-      Önce gideceğiz tarihte, ülkede veya şehirde, düzenlenecek olan etkinlik veya organizasyon var mı kontrol edin. Eğer varsa bütçenizi ve otelinizi bu etkinliğe göre ayarlayın. Çünkü böyle etkinlik durumlarında, şehirler tahmin ettiğinizden daha kalabalık olur ve inanın otel bile bulamayabilirsiniz. Mesela Gion festivali döneminde veya sakura döneminde Japonya’nın Kyoto şehrine giderseniz, çok büyük olasılıkla normalden % 30 daha fazla konaklama ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Buna göre otel mi, hostel mi yoksa ev mi kiralayacaksanız, önceden planını yapın. Böylece son dakika rezervasyon durumunda çok yüksek meblağlar ödemezsiniz.

-      Hafta içi konaklamaya çalışın. Gideceğiniz yere karar verdiniz. Peki hangi gün konaklayacaksınız ? Özellikle pahalı bir şehre gidiyorsanız, mutlaka hafta içi konaklayın. %40’a varan indirimleri göreceksiniz. Çünkü özellikle hafta sonları, otellerin doluluk oranları hafta içine göre % 50 daha fazla olur.

-      Kalabalık gidecekseniz ev kiralayın.Airbnb diye bir site var. Bu site üzerinden, aynen otel rezervasyonu yapar gibi, ev veya oda hatta villa kiralayabiliyorsunuz. Kiralayacağınız yer tamamen size ait oluyor. Tek yapmanız gereken, siteye üye olmak ve gideceğiniz şehri ve tarihi seçip, bütçenize göre dilediğiniz evi seçmek. İşlem gerçekleştikten sonra, ev sahibine mail veya direk mesaj gönderin. Buluşacağınız yeri belirleyin. Ya da direk eve geleceğinizi belirtin. Hepsi bu.

-      Son dakika rezervasyon yapın. Eğer gideceğiniz şehir de öyle çok önemli bir etkinlik olmayacaksa ve hafta içi gibi daha az talep gören günlerde gidecekseniz, mutlaka son dakika rezervasyon yaptırmaya çalışın. Çünkü işletmeler, oda boş kalacağına, inanılmaz ucuz rakamlara odalarını kiralayabiliyorlar. Bunu mutlaka bir köşeye not edin.

-      Couchsurfing veya gönüllü olarak konaklama yöntemlerini araştırın. Önce şunu bilin. Cebinizden 1 TL bile çıkmayacak. Nasıl mı ? Couchsurfing demek, misafir olarak başkasının evinde kalma yada misafir etme yöntemi. Yani ya sen birisinin evinde konaklarsın ya da o senin evinde konaklar. Para ödeme söz konusu değildir. Yani tamamen bedavaya konaklanır. Olay dünyanın dört bir yanını gezen insanlarla network yani bağlantı kurmaktır. Sistem çok basittir. Üye olursun. İnsanlar senin bulunduğun şehre gelecekleri zaman sana mesaj atar ve kalmak için talepte bulunurlar ya da sen gideceğin zaman, üye olan kişiye konaklama talebinde bulunur ve mesaj atarsın. Uygunluk durumuna göre kabul ya da ret edebilir. :) Kabul olursa, belirtilen bir adreste buluşulur. Konaklama gerçekleşir. Daha sonradan host yani ev sahibi ile misafir, birbirlerinin profillerinde birbirleri hakkında yorumlar yaparlar. İşte sizde bir yere gidecekseniz, bu yorumlara bakarak iletişim kurun

-      Herhangi bir ülkeye gideceğiniz zaman tarım işleri ile uğraşmak isterseniz  www.wwoof.net , işin türü (Çiftlik evleri, oteller, hosteller, tekneler vs.) önemli değilse www.workaway.com sitelerine üye olup, gitmeyi planladığınız şehirlerdeki iş ilanlarını kontrol edebilirsiniz. Birde başkalarının evlerine göz kulak olma yöntemi olarak bilinen sistemler var. Yani ev sahipleri siz eve göz kulak olun diye, size evlerini emanet etme durumu. Çok enteresan bir şekilde çalışan bu sistemde, ev sahibi size evini, bahçesini, köpeğini emanet eder. Artık yeni evin sahibi siz olursunuz. Para ödemezsiniz. Genelde para da almazsınız. Ama sonuçta bedavaya konaklar, hiç uyumadığınız bambaşka birisinin evinde uyuyup, kendi eviniz gibi yaşayabilirsiniz.  Web siteleri www.trustedhousesitters.com veyawww.mindmyhouse.com.

-      Gece seyahat edin. Mesela Barcelona-Paris rotanız var 6-8 saat sürecek bir yolculuk için gezilecek görülecek yerleri kaçırmak yerine gece 12’debindiğiniz tren sabah Paris’te olacak.böylelikle hem tren giderken uykunuzu almış olursunuz hem konaklamaya para vermemiş olursunuz hem de konaklamaya vereceğiniz para ile sabah kahvaltınızı Paris’te yaparsınız...
YORUM EKLE

banner481

banner482