Amsterdam...

Bugün Türkiye’den en çok ziyaretçi alan, sayısı 1000’den fazla olan köprülerinden ötürü Kuzey’in Venedik’i adının verildiği; aklınıza peynirleri, laleleri, değirmenleri gibi birçok güzellikleri sıra dışı hayat tarzı ile gelen şehirlerden biri Amsterdam’ı tanıyacağız.
Eğer soğuğa dayanıklı bir yerde yaşıyorsanız her mevsim gidebileceğiniz bir ülke anca yaz insanıysanız yazın gitmenizi öneririm. Kış aylarının sert geçtiği şehri ziyaret edebileceğiniz en güzel mevsim bahar aylarıdır. Özellikle ünlü lale mevsiminin yaşandığı Nisan-Mayıs ayları şehri ziyaret için en ideal dönem diyebilirim.

Ülkede resmi dil Flemenkçe fakat İngilizce ve Fransızca dilleri nüfusun çoğunluğu tarafından biliniyor.
Genellikle turların içerisinde iki güne sığdırılan şehre tur ile de ziyaret edebilirsiniz ancak benim önerim bireysel olarak gezin. Avrupa’nın en çılgın eğlencelerinin yaşandığı yerlerden en önemli sanat galerilerine kadar birçok farklı yer bulabilirsiniz. Kırmızı Fener Mahallesi (Red Light District) , Nieuwe Kerk, Anne Frank House, Begijnhof, Rijksmuseum, Dam Meydanı, Amsterdam Kraliyet Sarayı, Amsterdam Museum, Van Gogh Müzesi mutlaka görmenizi önerdiğimiz önemli yerlerden sadece birkaçı.

Yürüyerek de gezebileceğiniz şehrin ulaşımı çok rahat tramvay ve otobüsler var. Toplu taşıma için I Amsterdam kartı satın almanızı öneririm. Böylelikle hem sınırsız toplu taşıma imkânından yararlanacak hem de bazı tur, aktivite ve müzelere ücretsiz girebileceksiniz.  
Amsterdam’daki Dam Meydanı Amsterdam'ın en meşhur meydanı. Aynı zamanda buraya çok yakın yürüme mesafesinde hatta gözünüzün görüş mesafesinde bulabileceğiniz yerler de var J bunlar;   ünlülerin ve tanınmış tarihsel kişiliklerin balmumundan heykellerinin bulunduğu dünyaca ünlü Madame Tussaud’s müzesi,Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis) , Hollanda kraliyet ailelerinin taç giydiği bazilika Nieuwe Kerk, Vondelpark,Museumplein, Anne Frank Müzesi burada.  Kısa olarak gezeceğiniz yerleri özetleyecek olursak;
Dam Meydanı: Avrupa’daki klasik meydanlardan biri olmakla birlikte nerdeyse 24 saat hareketli bir meydan. Meydandaki heykelin tam karşısında Madame Tussaud’s müzesini görebilirsiniz.
Vondelpark: Amsterdam’ın en büyük parklarından birisidir. Bir bisiklet kiralayıp turlamanızı öneririz. Böyle bir doğa harikasını gezmeniz fazlasıyla huzur verecek size.
 
Museumplein: Müzeler bölgesi olarak bilinir. Burada tanıttığımız birkaç müze de bu bölgede bulunmakta. Tüm gün canlı ve eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir yer.

RijksMuseum: Hollanda’nın en önemli güzel sanatlar müzesi. Eğer sanat tutkunu ve sadece müze merakınız var ise buraya bir tam gününüzü ayırmanızı öneririm.

Stedelijk Müzesi: Modern sanatlar müzesi ancak öncelikle belirtelim ki tıpkı Topkapı Sarayı’ndaki gibi içeride sergiye göre farklı ücretlerle girdiğiniz yerler bulunmakta.  

Anne Frank Müzesi: Anneliese "Anne" Marie Frank Holokost'un* simge isimlerinden bir Yahudi kız. Ailesi ile birlikte yakalandıktan sonra çeşitli toplama kamplarına götürülen Anne 1945 yılında Bergen Belsen Toplama Kampı’nda 16 yaşında tifüsten ölür. 2. Dünya Savaşı sırasında yazdığı günlüğüyle dönemle ilgili en meşhur tanıklığı sunan Anne Frank’ın günlüğünden alıntılar, tarihi belgeler, fotoğraflar ve film karelerinin yanı sıra orada saklanan ve onlara yardım eden insanlara ait eşyalar evde yaşananlara ışık tutmaktadır. Anne’in orijinal günlüğü ve diğer not defterleri de müzede sergilenmektedir. Tavsiyem kitabını da okumanız tüm kitapçılarda bulabilirsiniz.

Van Gogh Müzesi: Zat-ı şahanenin 200 civarı eser ve kendisiyle ilgili bilgilerin yer aldığı müze.

Maddame Tussauds: Londra’dan sonraki en büyük ikinci Maddame Tussauds burada. Balmumu heykel görmek isterseniz keyfiniz bilir. Eğer çok geziyorsanız Dünya’nın birçok güzel noktasında karşınıza çıkacağını hatırlatırız, daha ucuz yerler tercih edilebilir.

Hollanda Lale Bahçeleri: Hollanda laleleri için mevsiminde giderseniz inanılmaz güzel manzaralarla karşılaşabilirsiniz.  

*Holokost: Nazi Soykırımı, Yahudi Soykırımı. Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Partisi'nin yönettiği Nazi Almanya’sı döneminde, işgal edilen sınırlar içerisindeki yaklaşık altı milyon Yahudi’nin sistemli bir şekilde öldürüldükleri soykırım
YORUM EKLE
YORUMLAR
anonim
anonim - 1 yıl Önce

oradan burden copy paste edip yazmasaydınız keşke.

Hakan B
Hakan B - 1 yıl Önce

Güzel anlatım,gidip görmek istedim. Yazılarınız takip ediyorum.
Başarılar..